Engin Alkan: "Bu Yüzyılda Yönetmen Olmadan Tiyatro Yapılamaz"

Engin Alkan: Bu Yüzyılda Yönetmen Olmadan Tiyatro Yapılamaz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncusu ve rejisör Engin Alkan, Aliağa Belediyesinin Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katıldı.
Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen ve moderatörlüğünü Atilla Arcan’ın üstlendiği söyleşide soruları yanıtlayan Alkan, tiyatro rejisörlüğünü şöyle yorumladı: “Tiyatro rejisörlüğü, seyircinin provaya girmesi demektir. Oyuncular, hangi sahnenin nasıl bir etki verdiğini, ritmin nerede düştüğünü bilemez. Bu noktada rejisörün temel işlevi, orada oyuncuların karşısına oturup, seyircinin seyrettiği oyundan ne hissedeceğini, ön bilinçle bilmeye çalışır ve bunun için uzmanlaşır. Bu yüzyılda yönetmen olmadan tiyatro yapılamaz. Çünkü seyircinin taleplerini, arzularını, beğenme ve estetik duygusunun takibini yönetmen yapar. Oyun içerisinde bütün düzenlemeyi yaptığı gibi dekordan kostümlere kadar hemen her şeye yönetmen karar verir.”
DİZİLERDE OYNAMAYI PEK TERCİH ETMİYORUM
Türkiye’de yapılan komedi dizileri arasında başı çekenlerden biri olarak gösterilen Yedi Numara isimli televizyon dizisinde yaklaşık 4 yıl rol alan Engin Alkan, “Artık dizilerde oynamayı pek tercih etmiyorum. Çünkü dizi süreleri çok uzun oluyor ve sizden haftanın 4-5 gününü diziye ayırmanızı istiyorlar. Bir diziye bu kadar gün ayırırsam tiyatrodan uzak kalıyorum. Bu nedenle dizilerde rol alacaksam bile bunu daha kararında yapmaya çalışıyorum” dedi.
“YÖNETMENLİK BENİM İÇİN TUTKU”
Sanat hayatının nasıl başladığını anlatan Alkan, “Lise son sınıfa gelene kadar ressam mı, müzisyen mi yoksa tiyatro oyuncusu mu olsam diye çok düşündüm. Başarısız bir öğrenci olmama rağmen sosyal bir öğrenciydim. Liseden sonra konservatuvar giriş sınavlarında hem şan bölümü hem de tiyatro bölümü sınavlarına girdim. Bunun yanında basın yayın yüksek okulunu kazanmıştım. Ama son olarak tiyatro bölümünü okumaya karar verdim. Bugün geldiğim noktada mesleğimde öğretmenlik yapmayı, oyuncu yetiştirmeyi çok seviyorum. Yönetmenlik yapmak benim için bir tutkudur. Ama sahneden asla kopamıyorum. Oyun oynamayı, oynayarak öğrenmeyi tercih ediyorum” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN