‘Asi Kuş’ Aliağa’ya Kondu

‘Asi Kuş’ Aliağa’ya Kondu
Türk Tiyatrosunun mihenk taşlarından Ali Poyrazoğlu, Asi Kuş adlı tek kişilik oyununu bu kez İzmir’in Aliağa ilçesinde tiyatroseverler için sahneledi.
Aliağa Belediyesi’nin Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilçedeki Açıkhava Tiyatrosunda sahne alan Ali Poyrazoğlu, Fransız besteci Georges Bizet’in Carmen Operası’ndan yola çıkarak sahneye koyduğu oyunda, siyaset, bilim sanat ve aşk üzerinden yaşamın temel konularını şahsına münhasır sahne anlayışıyla ele aldı.
HAYATINIZDA BAŞ ROLÜ KİMSELERE BIRAKMAYIN
Opera, tiyatro, bilim, aşk ve kahkahanın bir arada olduğu oyunda, her insanın içinde kafesine sığmayan bir asi kuş olduğunu ifade eden Poyrazoğlu, "Kendinizi keşfetmekten korkmayın. Kendi hayatınızda baş rolü kimselere bırakmayın. Yaşamın hakkını verin, kendi hayatınızın kahramanı olarak yaşayın. Ayrıca, kendinizi geliştirmekten hiçbir zaman korkmayın ve inancınızı asla yitirmeyin” diye konuştu. Poyrazoğlu, insanın hayatın gerçekleriyle yüzleşerek gerçek kimliğini bulabileceğini söyledi. Gösteri sırasında zaman zaman seyircilerin yanına giderek birebir diyaloğa giren Poyrazoğlu, oyunu izleyen Aliağa Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Volkan Severcan’a yaptığı şakalarla seyircileri kahkahaya boğdu.
POYRAZOĞLU: "AŞK İKİ KİŞİLİK BİR MEYDAN OKUMADIR"
Aşka dair düşüncelerini aktaran Poyrazoğlu, aşkı iki kişilik devrimci bir örgüt olarak niteledi. Poyrazoğlu, “Aşıklar, akıl ve gönül arasında denge kurarak bir trapezin üzerinde yürür. Herkes onları düşürmeye çalışır ama onlar ne kadar sallanırsa sallansınlar korkmazlar. Çünkü aşk iki kişilik bir meydan okumadır" diyerek Carmen Operasının; "Aşk hiçbir zaman ehlileştirilemeyen asi bir kuştur" sözlerine vurgu yaptı.
ÜNLÜ SANATÇILAR ANILARINI ANLATTI
Oyununda hiç unutamadığını söylediği hatıralarını paylaşan Poyrazoğlu, bir zamanlar İstanbul’un gece hayatına damga vuran Yeşil Kabare’de birlikte çalıştığı Uğur Yücel, Huysuz Virjin, Müjdat Gezen, Demet Akbağ ve Atilla Arcan gibi ünlü sanatçılar ile yaşadığı anılarından kesitler anlattı. Sahibi olduğu Yeşil Kabare’ de; Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Nilüfer, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Yıldız Kenter, Hülya Avşar, Candan Erçetin gibi birbirinden ünlü isimleri misafir sanatçı olarak ağırladıklarını ve Yeşil Kabere’nin sık sık ünlüler geçidine sahne olduğunu anlatan Poyrazoğlu, Yeşil Kabare’ye Zeki Müren dışında misafir olmayan sanatçı olmadığını, ancak mizah yöntemini kullanarak yaptığı küçük bir girişimden sonra Zeki Müren’i de Yeşil Kabare’de misafir etmeyi başardığını izleyicileriyle paylaştı. Poyrazoğlu, Türkiye’nin Sanat Güneşi olarak anılan merhum Zeki Müren’i, Şimdi Uzaklardasın şarkısını Aliağalılarla birlikte söyleyerek yad etti.
TİYATRO ETKİNLİKLERİNİN GELENEKSEL HALE GELMESİNİ DİLİYORUM
Yaklaşık iki saat süren oyunun sonunda izleyenler tarafından ayakta alkışlanan Ali Poyrazoğlu, yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Aliağa’da, festival havasında geçen Ramazan ayı tiyatro etkinliklerinin önümüzdeki yıllarda geleneksel hale gelmesini diliyorum. Gönül ister ki sadece yazın değil kış aylarında da tiyatro günleri gerçekleştirilsin. Aliağalılar, kültür ve sanatla iç içe, doğanın lütfettiği, bu güzel ilçenin hakkını vermeli. Türkiye’deki bütün belediyelere örnek olabilecek, Aliağa’daki kültür sanat etkinliklerini düzenleyen başta Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a, kültür sanat danışmanı Volkan Severcan’a, sesçisinden, ışıkçısına, kapıda bilet kesen arkadaşımıza kadar herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”
Programın sonunda sahneye davet edilen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Türk tiyatrosunun usta sanatçılarından Ali Poyrazoğlu’nu Aliağa’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, gecenin anısına usta tiyatrocuya Kyme Antik kentine ait sikkelerin tuğrasıyla işlenmiş cam tabak takdim etti.
BİZE ULAŞIN