Türkiye’de Model Olacak Proje

Türk Ticaret Sanayi Odası’nın Çin’de büyük başarı kazanan ikili (mesleki) eğitim modelinin Türkiye’deki pilot uygulaması için seçtiği kent İzmir, seçtiği proje ortağı Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) oldu. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Jan Nöther’in ziyaretinde yaptığı konuşmada EBSO’nun sanayicinin istediği nitelikte teknik eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilgili kurumlar ve paydaşlar ile bir dizi çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Gökçüoğlu, Alman ikili eğitim sistemini esas alan projeyi EBSO Yönetim Kurulu’nda detaylı bir biçimde inceleyerek karar vereceklerini belirterek “İş dünyasının yetişmiş teknik eleman ihtiyacını giderecek bu proje hayata geçirildiğinde Türkiye’ ye örnek olur” diye konuştu.
100 ÖĞRENCİYE EĞİTİM
Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Genel Müdürü Jan Nöther, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ile biraraya geldi. Proje hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren AHK Genel Müdürü Nöther, Çin’de büyük başarı kazanan Alman ikili eğitim sistemi hakkında bilgi verdi. Çin’de 25 proje yürüttüğünü aktaran Nöther, “Uygulanması planlanan modele göre Alman ve Türk eğitmenleri, pilot meslek okulunda seçilecek 100 öğrenciye eğitim müfredatını gözeterek eğitim verecek. Projenin yönetimini destek veren firmalar ile Türk ve Alman partner temsilcilerinden oluşan eğitim yönetim kurulu yaparken bizler koordinasyonu sağlayacağız. Böyle bir projenin ortaklaşa gerçekleşmesini diliyoruz” dedi.
ALMAN SİSTEMİ
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu da yaptığı konuşmada mesleki eğitimin önemine değinerek, “Oda olarak mesleki eğitimin önemini biliyoruz. Odamız koordinatörlüğünde kentimizde eğitim kurumları, üniversite temsilcilerinin katılımı ile oluşturduğumuz teknik eğitim çalışma grubu ve Üniversite Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulu (USKK) olarak eğitimin her kademesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Birliktelik içerisinde faydalı her öneriye açığız” ifadelerini kullandı. Geçmiş yıllarda mesleki eğitimin Alman sistemini esas aldığını, mezun olan gençlerin yüzde 10 oranında üniversiteye devam etme oranının bugün tam tersi talep ve düşüncede olduğunu vurgulayan Gökçüoğlu, “Bugün, mesleki eğitimin her kademesinin daha değerli olduğunu anlatmamız gerekiyor. Bunu da başaracağız” dedi.
BİZE ULAŞIN