Doğu Türkistan İçin Kortej

Doğu Türkistan İçin Kortej
İzmir’in Tire ilçesinde Doğu Türkistan’da Türklere karşı yapılan uygulamalara sessiz kalmayan Teira Riders Motosiklet Grubu ve Hira Derneği ortak bir eylem yaptı. Motorsikletçilerin Doğu Türkistan Bayrağı ile kortej yaptığı eylemde Hira Derneği tarafından basın açıklaması yapılıp ardından dua okundu. İftarda ise üyeler simit ve su ile iftar açtı.
Hira Derneği ile Teira Riders Motosiklet Grubu’nun ortak olarak düzenledikleri eylemde yaklaşık 30 motosiklet, Doğu Türkistan bayraklarıyla Tire caddelerinde kortej halinde gezdi. Birçok vatandaş tarafından alkışlarla destek verilen kortej, Tire Kent Müzesi önünde bulunan Hira Derneği üyeleriyle buluştu. Burada da basın açıklaması okundu, Doğu Türkistan’daki Türkler ve tüm dünyada yaşayan Müslümanlar için dualar edildi. İftar vaktinde ise simit ve su dağıtılarak dualarla oruçlar açıldı.
"ZULME SESSİZ KALMAYACAĞIZ"
Teira Riders Motorsiklet Grubu Basın Sözcüsü Ercan Çelik, “Öncelikli amacımız Tire’deki motorsiklet sevdalılarını bir çatı altında toplayarak eğitimli ve güvenli motorsiklet sürücüleri yetiştirmek. Aynı zamanda yeni yetişmekte olan motorsiklet sürücülerini de güvenli sürüşe teşvik etmektir. Bunların dışında bu gibi toplumsal olaylarda da her sivil toplum örgütünün yapması gerektiği gibi tepkimizi ortaya koyuyoruz. Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza yardımımız ulaşmasa bile bizler safımızı belli edip, bu zulme sessiz kalmayacağımızı gösterdik” dedi.
"BÖLGEYE GİRİŞ ENGELLENMEKTE"
Yapılan ortak basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: “Bizler bugün Çin Hükumetinin onlarca yıldır Doğu Türkistan’ın kadim Türk şehirlerinde Müslüman kardeşlerimize uyguladıkları bitmek tükenmek bilmeyen katliam ve zorbalıklara, sistematik soykırımlarına ’dur’ diyebilmek için buradayız. 5 Temmuz 2009’daki Urumçi Katliamının yıl dönümü yaklaşırken, 26 Haziran 2013 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Turfan’da gerçekleştirdiği katliama ve sürekli devam eden zulümlerine karşı tepkimizi göstermek için buradayız. Yeryüzünün neresinde olursa olsun aşağılanan, hor ve hakir görülen, türlü eziyetlerle inançlarına darbe vurulan Müslüman kardeşlerimiz için de buradayız. ’Biz ne yapabiliriz ki?’ deyip sessiz kalanlardan olmamak, şahitliğimizi haykırmak; kör, sağır ve dilsizlerden olmamak için buradayız. Tüm kamu görevlilerine orucun yasaklanması, Müslümanlara ait lokanta ve kafe gibi özel işletmelerin Ramazan ayı boyunca açık tutulmaya zorlanması, gençlerin ibadet etmelerinin engellenmesi, oruçlarının zorla bozdurulması gibi yasak zincirleriyle çevrelenmiş durumda Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz. Türkistan’da oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Çin Hükumeti, farklı Türkçe şivelerinde konuşan yerli halkı Çince kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. An itibariyle yardım kuruluşlarının dahi bölgeye girmesi engellenmekte, bölgeden sağlıklı haber alınamamaktadır. Bölgenin dünya ile bağının kesilerek bu şekilde karantinaya alınması, durumun vahametiyle ilgili endişelerimizi artırmaktadır."
BİZE ULAŞIN