Selçuk’taki Meryem Ana Evine UNESCO Desteği

Selçuk’taki Meryem Ana Evine UNESCO Desteği
İzmir’in Selçuk ilçesindeki dünyaca ünlü Efes antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmesinin yankıları sürerken, Almanya’nın Boon kentindeki toplantıda son anda listeye dahil edilen Meryem Ana Evi hakkında Lübnan’ın önerge verdiği ve bu önergenin dünya ülkelerinden destek gördüğü ortaya çıktı.
Almanya’nın Boon kentinde düzenlenen UNESCO listesine dahil edilecek alanların görüşüldüğü toplantıda ilginç bir gelişme yaşandı. Türkiye’den, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ardından her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti listeye kaydedildi. 21 yıldır listeye dahil olmayı bekleyen Efes’le birlikte, Ayasuluk kalesi, Çukuriçi höyük ve Meryem Ana Evi de listeye girdi.
Toplantının ayrıntıları yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Listeye son anda dahil edilen Meryem ana Evi hakkında, Lübnan’ın bir önerge vererek listeye dahil edilmesini istediği ortaya çıktı. Türk heyetinin böyle bir talebi olmamasına rağmen Lübnan’ın bu teklifine toplantıdaki dünya ülkeleri destek oldu. Portekiz, Japonya, Malezya, Filipinler, Senegal, Hindistan, Jamaika, Kazakistan, Almanya, Hırvatistan, Kolombiya, Vietnam, Kore ve Finlandiya temsilcileri söz alarak konuşmalarında Meryem Ana Evi’nin listeye dahil edilmesi gerektiğini dile getirerek önergeye destek verdi. Özellikle Finlandiya temsilcisinin Efes’i dünyanın en önemli antik kenti olarak tanımlaması ve ve Meryem Ana Evininin listeye dahil edilmesini isteyen konuşması herkesin dikkatini çekti. Önerge 21 ülkenin oy birliğiyle kabul edilirken, böylece Meryem Ana Evi 4. bileşen olarak Efes ile birlikte UNESCO listesine dahil edilmiş oldu.
Almanya’nın Bonn kentinden büyük sevinçle dönen ve ilçeye gelir gelmez yaşadığı sevinci değerlendiren Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, “Bu gurur hepimizin gururudur” dedi.
UNESCO’nun inanç turizmi açısından önemine dikkat çeken Bakıcı, "Her zaman Selçuk’un inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olduğunu söylüyorduk. Dünya tarafından kabul gören ve destek verilen bu karar bizim ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha göstermiş oldu" şeklinde konuştu.
Bakıcı, Selçuk’un İslam kültüründeki özel yerinin herkesin malumu olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısıyla kültür değerlerin dışında bu topraklar inanç turizminde en önemli merkezlerinden biri olmaya aday. Ben bu kapsamda Selçuk’u çok güzel ifadelerle anlatan ve destekleyen tüm ülke delegasyonlarına ilçe halkım adına bir kez daha teşekkür ediyorum. 1994 yılından bu yana verilen bu mücadele geçmişten bugüne hepimizin mücadelesidir. Bu yolda bize destek veren ve yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum."
BİZE ULAŞIN