Ünlü Oyuncu Gerçek, Türk Tiyatrosunu Anlattı

  • İzmir
  • Cuma 10.07.2015 12:38
Ünlü oyuncu Hakan Gerçek, Aliağa Belediyesi’nin konuğu olarak katıldığı söyleşide, Türk tiyatrosuna ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hakan Gerçek, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan ayı kültür sanat etkinliklerinde Aliağalı hayranlarıyla bir araya geldi.
Duayen oyuncu Atilla Arcan’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Türk Tiyatrosu hakkındaki düşüncelerini aktararak, dünyada kabul gören eserlerin Türkiye’de yeterince karşılık bulamadığını söyledi.
Günümüzde insanların sanatta kolay olanı tercih ettiğini dile getiren Gerçek, "İnsanlar daha kolay, daha anlaşılabilir oyunları seyretmeyi tercih ediyorlar. Bu seyircinin eğitimi ile alakalı bir şey. Bu noktada kimsenin suçu yok. Bu, bizim geçmişten gelen kötü eğitim sistemlerimizden kaynaklanıyor. O kötü eğitim sistemi, insanları sorgulamayan, çok fazla düşünmeyen, irdelemeyen kişiler haline getirdi. Kitap okumayı sevmeyen bir ülkeyiz, ayrıca teknoloji de bizi köreltiyor. Türkiye’de bu konuda tiyatro seyircisinin yetiştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun için de tiyatro geleneğinin oluşturulması gerekiyor. İstanbul Şehir Tiyatroları, devlet tiyatroları gelenek oluşturma konusunda en büyük rolü üstleniyor. Ama buna yerel yönetimlerin ve üniversitelerin de destek vermesi gerekiyor" diyerek, her şeye rağmen gelecekten umutlu olduğunu belirtti.
"GENÇLER MEŞHUR OLMA YANILGISINA DÜŞMESİNLER"
Gelecekte oyuncu olmayı düşünen genç hayranlarına tavsiyelerde bulunan Gerçek, "Gençler gerçekten bu işi yapmak istiyorsa tiyatrocu olsunlar. Tiyatro oyuncusu olarak, televizyonlarda meşhur olma yanılgısına düşmesinler. Bu ülkede meşhur olan birçok tiyatrocu vardı. Ama asıl olan tiyatrocu kalabilmektir. Hangi alanda olursa olsun gençlerimiz severek yapabileceği işleri kendilerine meslek olarak seçsinler. Ben bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü işimi severek yapıyorum" diye konuştu.
ÇARLİ’NİN GERÇEK YERİ: DOĞAL ORTAMI
Çarli isimli televizyon dizisinde bir maymun ile birlikte rol alan Hakan Gerçek, Çarli ile hiç unutamadığını söylediği bir anısını şu sözlerle aktardı: "Çarli çok şeker çok sevimli bir hayvandı, fakat set ortamının yorgunluğu onu da olumsuz etkiliyordu. Uzun süren çekimler Çarli’yi kızdırıyordu. Çekimler esnasında eşim rolünü oynayan Şebnem Sönmez ile sarılma sahnesinde, Şebnem Sönmez’in bana saldırdığını zanneden Çarli, Şebnem’e tokat atmak istedi. O esnada Şebnem kendisini geri çekince tokatı ben yedim. O olaydan sonra çekimlere birkaç hafta ara vermiştik"
BİZE ULAŞIN