Braille Alfabesi Ve Yazı Kabartma Artık Hastanelerde

Sağlık Bakanlığı’nın tüm hastanelerde basılmasını istediği Görme Engelliler için Hasta Hakları Rehber ve Broşürü, İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesinde hayata geçirildi.
Görme engelli vatandaşların hastanelerde karşılaşmış oldukları engellerden birini daha kaldırmayı amaçlayan tasarımlar, rehber ve broşür olmak üzere iki farklı şekilde hazırlandı. Özel Braille Alfabesi ve kabartma şeklindeki tasarım sayesinde artık hastaneye başvuran görme engelli bireyler daha rahat bilgiye ulaşabilecek. İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi tarafından kullanılmaya başlayan uygulama ile görme engelli vatandaşlar hastaneye gittiklerinde sahip oldukları haklar hakkında bilgilendirilecek ve doğru bir şekilde yönlendirilmeleri sağlanmış olacak. İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin desteği ile hazırlanan rehber ve broşürler, hastane polikliniklerinde bulundurularak engelli vatandaşların hizmetine sunuldu.
Görme engelliler için Hasta Hakları Rehber ve Broşüründe; dünyada ve ülkemizde hasta hakları, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakları, hasta haklarının korunması, dilek, öneri ve şikayet, hasta iletişim birimleri, hasta hakları kurulları ve sağlık hizmeti alırken hastaların uyması gereken kurallar gibi konular yer alırken, broşürde aynı bilgiler daha sadeleştirilerek ele alındı.
BİZE ULAŞIN