İntikam Davasından Emsal Karar Çıktı

İzmir’de görülen ilginç davada, 24 yaşındaki Özlem G., dünyaya geldikten sonra annesinden boşanan ve bir daha kendisini aramayan babasının soyadını sildirmek için dava açtı. Bir yıldır görülen dava dilekçesinde babasının bir gün olsun kendisini arayıp sormadığını, merak etmediğini, böyle bir babanın soyadını taşımanın kendisine manevi rahatsızlık verdiğini söyledi. Davaya bakan ve genç kızı haklı bulan hakim, babanın soy isminin silinip yerine annenin soy isminin yazılmasına karar verdi. İtiraz yolu kapatılan bu karar aynı zamanda binlerce kişiye emsal teşkil etti.
İzmir’de özel bir şirkette çalışan 24 yaşındaki Özlem G., bir yıl önce babasının soyadını sildirmek için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Kendisinin dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra annesi ile babasının boşandıklarını, kendisinin annesinin yanında kaldığını dava dilekçesinde belirten Özlem G., "Ben 24 yaşına kadar babam gelip beni arar diye bekledim. Bir gün olsun gelip benim saçımı okşamadı, diğer babalar gibi sahip çıkmadı. 24 yaşına kadar hep baba özlemi yaşadım. Beni arayıp sormayan bir babanın soyadını taşımak bana manevi anlamda büyük rahatsızlık veriyor. Hatta psikolojim bozuluyor. Onun ne adını ne de soyadını duymak istemiyorum" dedi.
Genç kızın dava dilekçesinde yazdığı gerekçeleri değerlendiren hakim, babanın kimlikteki soyadının silinip yerine annenin soyadının yazılmasına karar verdi. Genç kızın babasından intikam almak için açtığı bu dava aynı zamanda emsal teşkil niteliği oluşturdu. Babanın soyadını kullanmak istemeyen birçok kişi bu karar sayesinde dava açabilecek.
BİZE ULAŞIN