İzmir’de Şehri İkiye Bölen Tren Yolu Vatandaşı Mağdur Etti

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, şehri ikiye bölen demir yolu nedeniyle ulaşımın sağlanamadığını ifade eden vatandaşlar, boşuna boşuna her gün üç kilometre yürümek zorunda kaldıklarına isyan ederek alt geçit veya üst geçit istedi.
Ödemiş ilçesinde, yıllardır gidecekleri noktaya ulaşmak isteyen vatandaşlar, demir yolunun engel oluşturması nedeniyle 3 kilometre yürümek zorunda kalıyor. Çileye dönüşen bu yolculuk ise vatandaşları çileden çıkardı. Bir araya gelen Cumhuriyet ve Hürriyet Mahallesi sakinleri de bir protesto eylemi düzenleyerek duruma isyan etti. Eylemde sağlık ocağı, eczane gibi ihtiyaçlarını karşılamak istediklerini ifade eden vatandaşlar, demir yolu nedeniyle 1 ile 3 kilometre arasında yürümek zorunda kaldıklarını dile getirdi.
ENGELİ VATANDAŞA DEMİR YOLU ENGELİ
Şehrin ortasından geçen yol engelli vatandaşlarında tepkisini topluyor. Engelli vatandaş İbrahim Korkmaz’ın eşi Ayten Korkmaz, yetkilerden yardım isteyerek, "Biz Cumhuriyet Mahallesi olarak demiryolu üzerinde alt ya da üst geçit istiyoruz. 1 km yolu dolaşarak geçmek zorunda kalıyoruz. Yetkililer bunun çaresini bulsun. Mahallemizde engellimiz var, yaşlımız var mağduriyetimiz artık sona ersin" dedi.
YARIM ASIRDIR AYNI SORUN VAR
Hürriyet Mahallesi’ndeki vatandaşlardan Halil İbrahim Taş, ise 1963 yılından bu tarafa aynı sorunu yaşadıklarını belirterek, "Ben Hürriyet Mahallesinde ikamet ediyorum. Burada 1 kilometre yolu demir yolunun etrafından geçmek zoruna kalıyoruz. Alt geçit ya da üst geçit istiyoruz. Yaşlımız var, engellimiz var, çoluk çocuğumuz var. Ya istasyondan ya da tantanlardan geçmek zorunda kalıyoruz. 1963’ten bu yana Hürriyet Mahallesinde oturuyorum o günden bu yana bu konuda mağdur olduk. Yetkililerden büyüklerimizden buraya alt geçit ya da üst geçit talep ediyoruz" şeklinde konuştu.
Elvan Boz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Berlin duvarı gibi düşünün karşıdan karşıya geçmek için en az 3 km neredeyse yol kat ediyoruz. Bu durum vatandaşlarımızın büyük sorunu hale geldi. Bunları defalarca dile getirmemize rağmen hiçbir çözüme ulaşamadık.”
BİZE ULAŞIN