Hemşireler Kadro Duasına Çıktı

Hemşireler Kadro Duasına Çıktı
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi hemşireleri, kadro yetersizliği, döner sermaye kesintileri ve yoğun çalışma koşullarını protesto ederek iki saat iş bıraktı. Hemşireler hastane bahçesinde ellerini havaya kaldırıp dua ederek Sağlık ve Maliye Bakanlığından kadro talebinde bulundu.
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi sağlık çalışanları, personel yetersizliği, çalışma koşulları ve ek ödemelerdeki kesintileri protesto amacıyla iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Saat 10.30’da hastane bahçesinde toplanan hemşireler, hastane yönetimi yetkilileri uyardı. Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şubesi, SES ve Türk Hemşireler Derneği’nin ortak olarak yaptığı açıklamada, döner sermayede yapılan kesintilere ve hemşire sıkıntılarına değinildi.
“SESİMİZE KULAN VERİN”
Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şubesi Başkanı Yasemin Zengin, hastanedeki çalışma koşullarının ağırlığından doğan sıkıntıları dile getirerek, hemşirelerin farklı kurumlara kaçtığını söyledi. Hastanede 103 yatağın kapatıldığını belirterek bu durumun kurum için maddi kayba neden olduğunu ve aynı zamanda vatandaşın sağlık hizmeti almasının engellendiğini anlatan Zengin, ’’Ameliyathane ve birçok birimde tüm çalışanlar artık insan dışı bir çalışma ortamına maruz bırakılmaktan, tükenmişliğin son noktasına gelmiştir. Hemşire sayısı göz ardı edilerek ameliyatlar yapılmakta, hasta yatırılmakta ve hizmet beklenmektedir. İzin kullanamayan, artı mesaide çalıştırılan, hemşire eksikliği nedeni ile sürekli farklı birimlere çekilen, iş yükü azaltılmasına yeterli düzeyde gitmeyen kurum sayesinde tüm hemşirelerimiz, sağlık sorunları ile boğuşmak zorunda kalmış ve seslerine kulak veren muhatap da bulamamışlardır’’ diye konuştu.
’’TAVİZ VERMEYECEĞİZ’’
Ameliyathane hemşirelerinin talepleri ile ilgili hastane yönetiminden olumlu açıklama aldıklarını dile getiren Zengin, şunları söyledi: ’’Bugünden itibaren eksik kadro nedeni ile hizmet veremez konuma gelen ameliyathane çalışanları için, Ortopedi ve Genel Cerrahiden iki salon kapatılacak ve ek salon talebinde bulunulmayacak. Ameliyathane çalışanları adına yapılan bu olumlu açıklama sorunlara çare olmaz ise, hemşirelerimizin sorunları giderilmezse iş bırakma kararımız ileri ki günlerde devam edecek ve sorun çözülene kadar eylem ve etkinliklerimizden taviz verilmeyecektir.”
22 TEMMUZ’DA İŞ BIRAKMA VAR
SES İşyeri Temsilcisi Günsevi Uğur ise, “Bugün ameliyathanelerde 2’nci vakalar alınmadı, gündüz hastanesi çalışmadı. Bayram sonrasında sorunların çözümü için somut adımlar atılmadığı takdirde 22 Temmuz’da daha uzun süreli ve kitlesel iş bırakma eylemi yapacağız” şeklinde konuştu.
HEMŞİRELER DUAYA ÇIKTI
Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanından kadro talep ettiklerini dile getiren Türk Sağlık-Sen Başkanı Yasemin Zengin, “Taleplerimize cevap gelmedi. Kimden kadro isteyeceğiz?” diyerek, hemşireleri, dua etmeye çağırdı. Hemşireler yüzlerine taktıkları kan ağlayan hemşire maskelerini takarak hemşire duasına çıktı.
BİZE ULAŞIN