Gezi Parkı Eylemcisi 94 Sanık Hakim Önünde

  1. Haberler
  2. İzmir
Pazartesi 21.09.2015 16:18 ABONE OL
Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için İzmir’de sosyal medya üzerinden çağrı yaparak gösterilere katıldıkları iddiasıyla suçlanan 94 kişi hakkında iki yıl sonra açılan davanın ilk duruşmasına başlandı.
1 Haziran 2013 tarihinde yapılan eylemlerden sonra soruşturmayı yürüten savcı, resim ve kamera kayıtları ile tespit edilen 94 kişinin 2 ay ile 6’şar ay arasında hapis istemiyle tutuksuz yargılanmalarını istedi. İzmir’de yapılan ilk duruşmaya 94 sanık ile gönüllü avukatlar katıldı. Haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen ve ortak savunma yapan sanıklar, “Demokratik hakkımızı kullandık” dedi.
SAVCI 94 SANIĞA İKİ YIL SONRA DAVA AÇTI
Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir, 94 sanık hakkında iki yıl sonra dava açtı. “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevli memura görevini yaptırmamak için zincirleme şekilde direnme” suçlarından 2 ay ile 6’şar ay arasında hapis cezası istemiyle açılan davada sanıklar hakim önüne çıktı.
İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada sanıkların tümü haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Kimseye zarar vermediklerini belirten sanıklar yaptıkları ortak savunmada, “Demokratik haklarımızı kullandık” dedi. Duruşma, ifadesi alınmayan sanıkların savunması için yarına ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU