Türk Kızılayı 5 Gün Boyunca Aliağa’da

Türk Kızılayı 5 Gün Boyunca Aliağa’da
Ülke genelinde kan ihtiyacının karşılanması için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı 28-29-30 Eylül ve 1-2 Ekim tarihleri arasında İzmir’in kan bağışı birincisi Aliağa’da bağışçıları ile buluşacak.
Türk Kızılay’ı, ‘Güvenli Kan Temini’ programı kapsamında, 12.00-20.00 saatleri arasında Aliağa Demokrasi Meydanı’nda kuracağı kan bağışı çadırı ile gönüllü bağışçılarını bekleyecek.
Eğe Bölge Kan Merkezi ekipleri tarafından kurulacak olan kan bağışı çadırında;18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan tüm gönüllüler, yapılan sağlık muayenesinin ardından kan bağışında bulunabilecek.
GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI
Türk Kızılay’ı, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’nın himayesi ve denetiminde, güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen ‘Güvenli Kan Temini Programını’ başlattı. Program kapsamında ülke genelinde etkin bir organizasyon ile ülke genelinde yayılarak en güvenli bağışçılardan sağlanan kanı; çağın gerektirdiği laboratuvar işlemlerinden geçirip, bileşenlerine ayırarak uygun ısı koşullarında hastanelere ulaştırılması amaçlanıyor. Türk Kızılayı 2005 yılından bu güne kadar 29 olan kan merkezi ve istasyon sayısını; 16 Bölge Kan Merkezi ve 62 Kan Bağışı Merkezi olmak üzere 78’e yükseldi.

BİZE ULAŞIN