Bebek kıyafetlerinin temizliği nasıl olmalı?

Bebek cildi, yetişkinlere göre çok daha hassastır ve giyecekleri kıyafetlerin hijyenik olması son derece önemlidir.

Bebek kıyafetlerinin temizliği nasıl olmalı?
Bebeğinizin giysilerini yıkarken bunlara dikkat!
Üretim, boyama süresince giysiler kimyasallara maruz kalmıştır. Bu riskleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak yeni alınan bebek giysilerini mutlaka yıkayın. Giysilerin bileşimine göre hazırlanmış yıkama talimatlarına uygun hareket edin ve naftalin gibi kimyasal giysi koruyucular kesinlikle kullanmayın.
Bebek giysileri küçük parçalardan oluştuğu için çamaşır yıkama filesi almanız sizin için uygun olacaktır. Böylelikle kolayca kaybolan çorap ve eldivenler bu seferde makine içinde sıkışıp kaybolmayacaktır.
Yıkama öncesi lekenin cinsini özellikle saptayın ve ona göre yıkama programı uygulayın. Kurumuş, sertleşmiş mama, ek gıda ile veya bebek bezinden sızıp elbiselere bulaşmış bebek dışkıları çıkması zor lekeler olduğundan lekelerin tortusunu diş fırçası ile kabaca alabilir, bir miktar ılık suda deterjanla birlikte 30-60 dakika kadar beklettikten sonra da yıkamada daha başarılı olursunuz. Son yıllarda yıkama öncesi bu lekeler üzerine dökülen çözücü karışımlar etkili bir çözüm sunmaktadır.
Yıkamadan önce renklilerle, beyazların farklı derecelerde yıkanabilmesi, renk solması ve boyaması olmaması için ayırmalısınız.
Özellikle bebek bez bölgesi (diaper) çamaşırları ile üst giysilerini hijyen açısından mümkünse ayrı yıkayın.
Marka etiketleri bebeğin cildini tahriş edebileceğinden çıkarmayı unutmayın.
Çamaşır makinesini çok doldurmayın.
Lekeleri en güzel şekilde çıkarabilmek için giysilerin kendi üzerinde bulunan yıkama önerilerinin izin verdiği en yüksek derecede yıkayın.
Bebek giysileri üzerindeki deterjan artıklarının tam geçtiğinden emin olmak için ikinci kez durulama yapın.
Sürekli düşük yıkama derecelerinde uzun süre kullanılan çamaşır makinelerinde ve bebekler için şiddetli enfeksiyonlara neden olabilecek mikrop kolonileri oluşabilir. Daha yüksek derecelerde yıkama yapmanız, durulama sayısını arttırmanız, makinenize bakım ve temizlik yaptırmanız böyle durumları önleyecektir.

BİZE ULAŞIN