Süt parası nereden, nasıl alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anneye doğum sonrası ödenen emzirme ödeneği devlet tarafından verilmektedir. Süt parasını almak için annenin sigortalı olmasına gerek yoktur. Eşi bile sigortalı olsa bu ödeneği almaya hak kazanır.

Süt parası nereden, nasıl alınır?
2008 yılından beri verilmeye başlanılan doğum parası, anne veya baba bireylerinden birinin sigortalı olması ile birlikte yeni bebek sahibi olan kişilere verilmektedir. Süt parası almak için kesinlikle başvuru yapmanız gerekmektedir, başvuru yapmayanlara herhangi bir otomatik ödeme yapılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Süt parasını alabilmek için anne veya baba gereken evraklarla başvuru yapabilir.


Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin sigortalı veya bağkurlu olması gerekmektedir.
Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması gerekir.
Sigortalıların en az 120 gün yatan prim ödemesi bulunması gerekir.


Süt Parası İçin gerekli belgeler nelerdir ?

Hastane çıkışının ardından size verilen doğum belgesi
Sigortalının kimlik fotokobisi
Annenin doğum tarihi (gün,ay,yıl)


Süt Parası Nereden Alınır ?

Süt parası için başvurularınızı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapmanız gerekmektedir. Ankara'da ikamet edenler emzirme ödeneği için başvurularını Ulucanlarda yer alan Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde sıra beklemeden hızlı bir şekilde yapabilirler.


Süt Parası Ne kadar, nereye yatacak ?

2015 yılında bu ücret 112,40 Tl olarak belirlenmiştir. 15 Gün içerisinde ziraat bankasına doğum ödeneği olarak yatmaktadır.


Süt Parası İşten Çıktıktan Sonra da Alınabilir mi ?

Sigortalı işten çıkarılmasına rağmen (300) gün içerisinde bebekleri dünyaya gelirse, sigortalı bulunduğu tarihte en az 5 ay içerisinde 120 gün prim ödenmek olması şartı ile emzirme parası alabilirler.

BİZE ULAŞIN