Kadınlar internet üzerinden aldıklarını eve gelince beğenmiyor

Tüm sanal siparişler içinde kadınların alışveriş oranı yüzde 55 iken erkeklerde bu oran yüzde 45 seviyesinde. Ancak iadelerin yüzde 64’ü kadınlar tarafından yapılıyor.

Kadınlar internet üzerinden aldıklarını eve gelince beğenmiyor

KADINLAR EN ÇOK RENK VE DESEN KONUSUNDA KARARSIZ

Verilere göre kadınlar renk ve desen konusunda tereddütlü, erkekler ise beden sıkıntısı için iade ediyor. İadeler en çok kadınlar tarafından yapılıyor.Tüm siparişler içinde kadınların alışveriş oranı yüzde 55 iken erkeklerde bu oran yüzde 45 seviyesinde. Ancak iadelerin yüzde 64'ü kadınlar tarafından yapılıyor. Çağrı merkezi yetkilileri müşterilerine iade sebeplerini sorduğunda, kadınların en sık belirttiği nedenin "kıyafetin rengi ya da deseninin üzerine yakışmaması" olduğu tespit ediliyor.Toplam iadelerin yüzde 36'sını yapan erkeklerin ise çoğunlukla "bedenlerini tam bilmedikleri için iki bedeni birlikte satın alarak uymayan parçayı iade etmeyi" tercih ettikleri görülüyor.

İade sebepleri sorulan müşterilerin çoğu mağaza deneyimini sanala taşıdıklarını belirtiyor. Alacakları kıyafetin ya da aksesuarın üzerlerinde nasıl duracağı konusunda kararsızlık yaşıyorlarsa aynı ürünün iki farklı rengini, desenini ya da bedenini sipariş ediyor ve içlerinden birini satın alıp diğerini iade ediyorlar. Böylece evlerinin konforunda ürünleri deneyip diledikleri ürünü satın alarak alışveriş yapıyorlar. Satın alma ve iade adetlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir başı çekse de 2017'de en çok iade oranına sahip iller sırasıyla Uşak yüzde 35, Muş yüzde 27 ve Edirne yüzde 27 oldu.

BİZE ULAŞIN