Topuklu ayakkabıların beden sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

Yüksek topuklu ayakkabılar sürekli giyildiğinde kan dolaşımınızın yavaşlamasından varis oluşumuna kadar birçok sağlık sorunlarına neden oluyor.

Topuklu ayakkabıların beden sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

Topuklu ayakkabı yalnız ayak değil, tüm vücut sağlığını etkiliyor. İşte topuklu ayakkabının zararları...

Yüksek topuklu, dar, sivri burunlu ve ayak anatomisine uygun olmayan ve sıfır topuk olarak adlandırılan düz taban dahil rahatlık hissi vermeyen tüm ayakkabılar, uzun dönem kullanımlarda insan sağlığına ciddi anlamda zarar verebiliyor. Topuklu ayakkabı kullanımı başta leğen kemiğine ait kaslar olmak üzere alt ve üst ekstremite kaslarında gerilmeye yol açabildiğinden vücutta denge ve şekil bozukluklarına yol açabiliyor.

Günlük hayatta tercih edilen yüksek topuğa ve platforma sahip ayakkabılar, bacak ve ayaklarda ağrıyı artırabilirken, şekil bozukluğuna, diz ve bel bölgesinde çeşitli problemlere zemin hazırlayabiliyor. Daha da önemlisi yüksek platform ayakkabılarda denge bozukluğu yaşanması nedeniyle, düşme riskleri artabilirken, eklem bağ dokusunda da hasarların görülmesine sebep olabiliyor. Bunların yanı sıra yüksek platform ve topuk uzunluğu ölçüsüne sahip ayakkabılar uzun süre giyildiğinde, ayaklar öne doğru kayabiliyor. Özellikle ayakların, ayakkabının iç bölgesinde kalan kısımlarıyla sürtünmesi ise yük temasını artırıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar, çekiç parmak ve callus adı verilen nasırların oluşumuna, tırnak ve tırnak yataklarına ait bozulmalara, kasları topuğa bağlayan ve achilles olarak adlandırılan tendonun kısalmasına neden olabiliyor.

Topuk yüksekliği 4,5 cm'yi geçmemeli

Tercih edilen ayakkabıların tarak ölçüsü platform modellerde ortalama 9,5 cm., günlük giyinilen kapalı burun ayakkabılarda 10 cm. olarak kabul ediliyor. Yuvarlak burunlu ayakkabı modellerinin ise 10,5 cm. tarak ölçüsüne sahip olması gerekiyor.

Yürüme fiili gerçekleştiği andan itibaren vücutta; taşıyıcı, hareketi ve koordinasyonu sağlayan üç tip sistem devreye giriyor. Giyilen ayakkabıya ait topuk uzunluğu ölçüsü 4,5 cm.'den daha yüksek olduğunda normal anatomik yürüyüşü sağlayan bu sistemler olumsuz yönde etkileniyor. Topuğu 4,5 cm'i geçen ayakkabılar, kişinin bacak ve ayaklarında kilometrelerce yol yürümüşcesine yıpranmaya neden olur. Topuk uzunluk ölçüsü 7 cm.'den daha uzun olan ayakkabılarda ise bacaklara uygulanan basınç artar ve ayaklara binen yük neredeyse 7 kat artış gösterir.

Ayakkabılar düztabanlı, sivri ve dar burunlu olmamalı

Ayakkabı satın alırken bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Alınacak ayakkabı düztabanlı, sivri ve dar burunlu olmamalı, bunlar yerine hafif topuklu olarak adlandırılan ve topuk uzunluğu 2,5 ile 4,5 cm. arasında olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca kişinin ayak anatomisine uygun ve giyildiğinde ayakların hareketini kısıtlamayacak ayakkabı modelleri seçilmelidir. Bunların yanı sıra ayakkabıların yapımında terletici ya da irritan maddelerin kullanılmadığından emin olunmalıdır. Mantar ve bakteri enfeksiyonlarına zemin hazırlayan malzemelerden üretilen ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Ayakkabıların taban yapısında kullanılan malzemenin ise yük emici esneklikte olmasına özen gösterilmelidir. Eğer bağcık ya da fermuar gibi detaylara sahip bir model seçildiyse, ayakkabının sıkılığı dolaşıma engel olmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

BİZE ULAŞIN