Kanser korkusu 'karsinofobi' ile başa çıkmanın yolları

Araştırmalar, erken teşhis ve gelişen tedavi seçeneklerine rağmen kişileri en fazla korkutan ve çaresizlik hissi yaratan bir hastalığın kanser olduğunu gösteriyor. Hatta bu korku bir fobiye dönüşüyor. Aşırı düzeyde kanser olma korkusu olarak da adlandırılan fobiye 'karsinofobi' deniliyor. Karsinofobiye sıklıkla depresyon da eşlik ediyor. Peki günümüzde karsinofobinin artmasının nedenleri neler ve bu sorunla nasıl başa çıkabiliriz?

Kanser korkusu 'karsinofobi' ile başa çıkmanın yolları

Psikoonkolog Işıl Yıldız, kanser fobisini ve karsinofobi ile başa çıkmanın 7 yolunu anlattı; önemli uyarılarda ve önerilerde bulundu.

Birçok kişi fobileriyle, korku kaynağından uzak durarak baş edebiliyor fakat karsinofobi yaşayan insanlar bu korkudan sakınamıyor. Çünkü bu korku çoğunlukla kişinin içinde, düşüncelerindedir. Hastalıkla ilgili düşünceler obsesyon gibidir. Hastalık fobileri bu açıdan obsesif kompulsif bozukluğa yakındır. Bu fobiye sıklıkla depresyon eşlik eder. Dünyada yapılan çalışmalara göre , erken teşhis ve gelişmiş tedavi seçeneklerine rağmen hala en fazla korkutan ve çaresizlik hissi yaratan bir hastalık olarak görülüyor. Bunun nedeni kanserin sıklıkla ağrı, acı çekme ve ölümle bağlantılandırılması.

BİZE ULAŞIN