Tokat kirazını zirai don vurdu

Tokat'ta zirai donun vurduğu kiraz üreticisinin zararı büyük.

  • İHA
  • Karadeniz - Doğu Anadolu
  • Cuma 04.04.2014 17:21
Tokat'ta zirai donun vurduğu kiraz üreticisinin zararı büyük.
Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa köyünde yaşanan zirai don nedeni ile meyve bahçeleri büyük oranda zarar gördü. Hava sıcaklıklarının aniden eksi değerlere düşmesi sonucu çiçek açan meyve ağaçlarının sürgünleri yandı. Kemalpaşa köyünde meyvecilik yapan Dünya Güreş Şampiyonu Ali Rıza Alan, binin üzerinde vişne ve kiraz ağacının büyük oranda zirai don nedeni ile yandığını söyledi. 40 bin TL'ye yakın maddi zararı olduğunu belirten Alan, köylünün zararın milyon TL'leri bulduğunu söyledi. Kar yağışının ardından soğuk hava ile birlikte don olayının yaşandığını ifade eden Alan, 'Her şeyden önce Allah'a şükredeceğiz. Bu sene olmaz ise gelecek sene meyve olur. Kazova'da ve köyümüzde meyve ağaçları büyük oranda zarar gördü. Bu sene kiraza hasret kalacağız' dedi.

Meyvecilikle geçimini sağlayan Yusuf Öz, uzun yıllardır böylesine bir doğal afet ile karşılaşmadıklarını söyledi. Tokat genelindeki birçok köyde zararın büyük olduğunu ifade eden Öz, 'Köylünün tüm meyve ağaçlarında zarar var. Bu sene mahsul alamayacağız. Ne yapacağımızı düşünüyoruz. Hayvancılıkta, sebzecilikte yok burada. Bizim tek geçimimiz meyvecilik" diye konuştu.

Çiftçiler, yaşadıkları zararı atlatabilmek için devletten kredi tarım borçlarının dondurulmasını istedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ise çiftçinin zararının tespiti için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN