Babaeski'de engellilerin yüzü gülüyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan 2016 yılı Sosyo-Ekonomik Mali Destek Programları kapsamında destek alan ve Babaeski Halk Eğitim merkezi tarafından hazırlanan 'Babaeski Engelleri Aşıyor' projesinin kapanış töreni gerçekleştirildi.

Babaeski'de engellilerin yüzü gülüyor

Babaeski Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan kapanış toplantısı ve pikniğe Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, davetliler, öğrenciler ve veliler katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Babaeski Halk Eğitim Merkezi ile birçok proje gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Halk Eğitim Merkezi ile sizler aileler olarak özel çocuklara sahipsiniz. Toplumun önyargısı, bu bireylere bakış açısı sizleri eminim ki üzüyor. Toplum olarak önyargılarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Öğrencilerimiz bu okullara, işliklere devam ettiklerinde hem sosyalleşiyorlar, hem de akademik anlamda okuyup yazabilecek durumda olanlar bunu geliştirebiliyorlar. Sizlere şunu hatırlatmak istiyorum; elinizde bulunan imkânlar çocuklarımız için büyük bir nimettir. Ailelerle buradan bir daha seslenmek istiyorum, özel çocuklarımızı sosyal hayata daha çok katın. Devletimiz sağladığı imkânlarla hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyor. Çekinceleri olan aileler gelip burada gözlem yapabilirler. Burada oluşturulan atölyeler çocuklarımızın sosyalleşmesi ve el becerilerinin artmasına destek oluyor. Babaeski'ye böylesine anlamlı bir proje kazandıran proje ekibini kutluyor ve emeği geçen başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Hayırlı olsun."

Açılış konuşmalarının ardından davetliler, öğrenciler tarafından hazırlanan resim ve seramik sergisini gezdi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan pikniğe katıldı. Ayrıca törende projeye katkı veren katılımcılara plaketleri verildi. Proje kapsamında Resim ve Seramik Atölyesi, Uygulama Atölyesi yapıldı ve eğitim binası özel gereksinimi olan bireylerin kullanımına uygun hale getirildi. Tamamı bir yıl süren proje kapsamında 16 katılımcıya ve ailelerine yönelik psikolojik destek eğitimleri de verildi. Projenin iştirakçileri arasında Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan İlkokulu, Babaeski Ortaokulu, Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Babaeski Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü, Babaeski Belediye Başkanlığı ve Babaeski Tolum Sağlığı Merkezi yer alıyor.Toplam bütçesi 88.948 TL olan projenin yüzde 84'üne denk gelen 75.278 TL'si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı.

BİZE ULAŞIN