Ovaköylüler, sınır kapısının açılmasını bekliyor

Kuzey Irak’ta yapılan referandumun ardından kapatılması gündeme gelen Habur Sınır Kapısı’nın yerine açılması planlanan Ovaköy Sınır Kapısı bölge halkını umutlandırdı.

Ovaköylüler, sınır kapısının açılmasını bekliyor

Vatandaşlar, yıllardır bu sınır kapısının açılmasını bekliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Irak'ta yapılan referandumun ardından gündeme gelen Habur Sınır Kapısı'nın kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından gözler Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Ovaköy köyüne yöneldi. Birinci derece askeri alan olduğu için köy halkı dışında girişlere izin verilmeyen 5 haneli köyde vatandaşlar, sınır kapısının köylerinde açılacağı yönündeki açıklamalar nedeniyle sevindiklerini söyledi.

"Yıllardır açılmasını bekliyoruz''
İHA ekibinin ulaştığı Ovaköy köyünde ikamet eden Rıdvan Kuytan, ikinci bir kapının açılmasının her açıdan çok iyi olacağını söyledi. Kuytan, "Kapının bizim köyde açılması, çok sevindiricidir. Habur'un kapatılmasını istemiyoruz, ikinci bir kapı olarak Ovaköy'un açılması bölge halkı için de çok iyi olur. Halkın durumu çok daha iyi olur. Kapı açıldıktan sonra halkın maddi durumu da iyi olur. Kapının açılması iş anlamına gelir. Habur'dan gideceğime buradan giderim. Bu bölge halkı için çok iyi olur. Yıllardır, iki yılda bir açılacak diye haberler çıkıyor. Umarım kapı bu sefer açılır'' dedi.

BİZE ULAŞIN