Minik öğrencilerin müze keyfi

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde tarih ve müze bilincinin aşılanması için müze ziyareti yapan minik öğrenciler ilginç deneyimler kazandılar.

Minik öğrencilerin müze keyfi

Altınordu ilçesinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi etnografik kıyafetler, o dönemin sosyal hayatını yansıtan ve il genelindeki arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği Etnografya müzesinin son ziyaretçileri ilkokul öğrencileri oldu. Kabadüz Kaymakamlığınca organize edilen gezide minik öğrenciler müze ziyaretinden ilginç deneyimlerle döndüler.

Kabadüz Kaymakamı Mustafa Uğur Özerden, müze gezilerinin çocuklar üzerinde tarih ve müze bilincinin sağlanmasında önemli katkı sunduğunu söyledi. İlçe genelinde ilkokula başlayan öğrencilerin eğitim ve öğretim yılının ilk haftasında müzeyi ziyaret etmelerini sağladıklarını belirten Kaymakam Özerden, "İlk defa bu yıl başlattığımız projemiz kapsamında ilkokula yeni başlayan öğrencilerimizin müzeleri ziyaret etmeleri sağlanarak yakın tarihin izlerini görmelerini sağlıyoruz. Eğitim faaliyetinin sadece okullarla sınırlı kalmamasını istiyoruz. Çocuklarımızın müzelerin de okulları gibi bilginin üretilmesinde ve paylaşılmasında çok önemli mekanlar olduğunun bilincinde olmalarını istiyoruz. Tarihi, kültürü ve sanatı görerek öğrenmenin, müzelerde vakit geçirmenin ve de merak-araştırma dürtülerinin ortaya çıkmasını ve öneminin kavranmasını amaçlıyoruz" dedi.

Özerden, müze gezilerinin haricinde farklı kültür ve doğa gezileri ile öğrencilerin merakla, keyifle öğrenmelerini ve bilgilerini, görgülerini artırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN