Yaşama kayalıklardan sıyrılarak tutunan kavak ağacı

Tokat'ın Almus ilçesinde baraj bendinin yakınındaki kayalıklarda bulunan ve yetiştiği ortamda toprak bulunmayan kavak ağacı, doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

Yaşama kayalıklardan sıyrılarak tutunan kavak ağacı

Tokat'ın Almus ilçesinde bulunan Almus Barajı doğasıyla yerli yabancı birçok turisti kendisine çekiyor. Baraj bendinin yakınında bulunan kayalıklarda, topraksız bir ortamda yetişen kavak ağacının bulunduğu bölge başlıca ziyaret noktalarından birisi haline geldi. Almus ve Köyleri Yardımlaşma ve

Dayanışma Derneği yöneticilerinden Bekir Şen, verdiği sürgünlerle kayalıkların üstünü kaplamaya devam eden kavak ağacını çocukluğundan beri ziyaret ettiğini ve gram toprak olmaksızın büyüyen kavağın şaşkınlık verici olduğunu söyledi.

Ağacın barajın doğal ve güzel manzarasını seyrederek büyüyen bir ağaç olduğunu ifade eden Şen,"Zamanla ben de arkadaşlarımla beraber, bu ağacın barajın güzel manzarasını seyretmesi hasebiyle biz de ağacı ziyaret edip onunla beraber barajın güzel manzarasını seyrediyoruz. Şaşırtıcı olan kısmı ise yetiştiği ortamda gram toprak olmaması.

Kayaları adeta yararak büyüyor olması. Suyunu da barajın görüntüsünden mi alıyor, ne yapıyor bilemiyoruz. Doğayla iç içe oluşu, sakinliği ve sessizliği ile huzur bulduğum bir alan burası. Onun için burayı Almus'ta bulunduğum dönemlerde sürekli ziyaret etmekteyim" dedi.

BİZE ULAŞIN