Unutulmuş el sanatları Tatvan’da yeniden hayat bulacak

Bitlis’in Tatvan Ticaret ve Sanayi Odasının (TATSO) SODES’e sunduğu “Unutulmuş Sanatlardan Günümüze Kalanlar” isimli proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Unutulmuş el sanatları Tatvan’da yeniden hayat bulacak

Onaylanan SODES projesi ile ilgili açıklamada bulunan TATSO Başkanı Bilal Dağdağan, projenin 8 ay süreyle devam edeceğini belirterek, proje kapsamında açılacak olan kurslardan 665 kişinin faydalanacağını söyledi. Proje sayesinde geçmişten günümüze unutulmuş sanatlardan günümüze kalanlarının yeniden hayat bulacağını kaydeden Dağdağan, "El sanatları bir ülkenin kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Anadolu'da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türklerin yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmakta ve Sosyokültürel açıdan önem taşımaktadır. Bu sebeple TATSO olarak bizde unutulmuş sanatlardan günümüze kalanlarının yeniden hayat bulmasını sağlamak amacıyla projemizi hazırlayıp SODES'e sunduk. Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen projemiz sayesinde geçmişten günümüze unutulmuş sanatlardan günümüze kalanlar yeniden hayat bulacak. Bu kapsamda kültür, sanat ve spor kursları, güzel sanatlar kursları, resim/ebru kursu, seramik kursu ve el sanatları kursları açacağız. Açacağımız bu kurslardan toplam 665 kişi faydalanacak. Kurs sonunda elde edilen ürünlerin turistik satışları ve oluşacak talep Tatvan Ticaret ve Sanayi Odasının katkıları ile devam edecektir.

Kurslar tamamlandığında elde edilecek olan ürünlerin pazarlanmasında odamız rol üstlenecektir. Pazarlamadan elde edilen gelir, yeni kursların açılması için malzeme alımına kullanılacaktır. Bu vesile ile projenin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN