Kadınlardan TADEM kurslarına yoğun ilgi

Bitlis’in Tatvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde 2012 yılından bu yana kadınlara yönelik faaliyet gösteren Tatvan Aile Destek Merkezinde (TADEM) açılan kurslar yoğun ilgi görüyor.

Kadınlardan TADEM kurslarına yoğun ilgi

Çeşitli alanlarda beceri kurslarının düzenlendiği TADEM'e gelen kadınlar, el becerilerini geliştirip güzel vakit geçirirken, çocukları ise yine TADEM bünyesinde açılan kreşte öğretmenler gözetiminde eğitici oyunlarla eğlenme imkanı buluyor. Tamamen kadınlara yönelik bir merkez olan ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği TADEM'de aktif olarak 14 ayrı kurs ve 2 eğitim programı devam ediyor.

TADEM ile ilgili bilgi veren Kaymakam Mehmet Ali Özkan, TADEM'in Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan ve koordine edilen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen, Tatvan Halk Eğitim Merkezi ortaklığıyla yürütüldüğünü söyledi. Özkan, "İlçemizdeki 15-60 yaş aralığındaki dezavantajlı genç kızların ve ev kadınlarının kişisel gelişimlerini tamamlamalarını ve mesleki yeterlilik kazanmalarını hedefliyoruz.

Bu hedef doğrultusunda proje merkezimizde el sanatlarına dayalı çeşitli alanlarda mesleki eğitim kursları ve kişisel gelişim seminerleri verilerek yeterlilik kazandırılan hanımlarımızın özgüven sahibi bireyler olmalarını sağlarken, aynı zamanda ev ekonomilerine katkı sağlayabilecekleri alanlarda mesleki beceri kazanmalarına da destek olunmaktadır.

Projemizin hedef kitlesi 15-60 yaş aralığındaki dezavantajlı grubun yanı sıra hobi amaçlı sanatsal beceri kazanmak isteyen hanımları da kapsamaktadır. Proje kapsamındaki eğitim, kurs, etkinlik ve programlarla kadınlarımızın hem sağlıklı sosyal çevre oluşturmalarını hem psikolojik rahatlama sağlamalarını hem de toplumsal duyarlılık ve vatandaşlık bilinci oluşturmalarını hedeflemekteyiz.

Yine bu proje ile kadınlara özgüven duygusunu kazandırmak, ailenin ve bireylerin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmalarını sağlamak, bireylerin aile içi çatışmalarını engellemek için eğitimler düzenlenmesini sağlamak, uyuşturucu, tiner gibi bağımlılık sağlayan maddelerin küçük yaştaki çocuklara ve gençlere ulaşmaması için önleyici çalışmalar planlamak, bireylerin sosyokültürel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.

TADEM'DE DEVAM EDEN KURSLAR VE AÇILACAK OLAN KURSLAR İLE İLGİLİDE BİLGİLER VEREN KAYMAKAM ÖZKAN, ŞÖYLE KONUŞTU:

"TADEM bünyesinde şu anda aşçı çırağı, tel kırma, kadın giysileri dikim, mefruşat-çeyiz hazırlama, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, filografi, takı tasarımı, ahşap boyama, sabun şekillendirme, nakış-kaneviçe, geleneksel el sanatları, iğne oyası, Kur'an-ı Kerim temel ve tecvidli öğretimi, gitar kursu olmak üzere 14 ayrı kurs ve bunun yanı sıra 3-6 ve 4-6 yaş grubuna yönelik iki ayrı değerler eğitimi programımız aktif olarak devam etmektedir. Bu kurslarımızdan şu anda toplam 170 kursiyerimiz faydalanmaktadır. Bu kurslarımıza ilaveten ise aerobik-pilates, okuma-yazma, bilgisayar, halı-kilim dokumacılığı, tığ ve şiş örgü, Arapça ve enstrüman kursları açmayı planlıyoruz.

Projenin anlam, amaç ve hedefine uygun olarak yıl içerisinde kursiyerlere yönelik çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yaparak 200 kişilik aşure dağıtımı ve 85 kişilik aile içi iletişim semineri verdik. Proje merkezimizde el sanatlarına dayalı kursların yanı sıra yıl içerisinde alanında uzman psikolog, sosyolog, aile danışmanı, eğitimci, sağlık görevlileri ve din görevlileri tarafından eğitim seminerleri verdik. Bu seminerlerle kursiyerlerimizi bilgilendirme, bilinçlendirme ve farkındalık uyandırma gibi amaçları gözettik.

Projemizden faydalanmak isteyip de 3-6 yaş grubu çocuğu olanlar için alanında uzman okulöncesi öğretmenimiz tarafından kreş hizmeti sunduk. Kadınlarımız kendilerini geliştirecek alanlarda eğitim görürken, çocuklarının da sağlıklı akran ilişkileri geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine katkı sunacak bir kreş ortamı hazırladık. Projemizin amaçları doğrultusunda 2017 yılında takı tasarımı, filografi, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, dikiş, mefruşat, tel kırma, seramik biçimlendirme, bilgisayar operatörlüğü, f klavye, temel sekreterlik hizmetleri, Kur'an-ı Kerim öğretimi, geleneksel el nakışları, iğne oyası, ahşap boyama, sabun şekillendirme ve gitar gibi 15 farklı alanda kurslar açtık.

Bu kurslarla yaklaşık 300 kursiyere eğitim verdik. Verilen eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize hak ettikleri sertifikalarını teslim ettik. İnşallah bu kurslarımız ve eğitimlerimiz her geçen gün artarak devam edecektir."

BİZE ULAŞIN