Anne ve çocukları aynı sırada eğitim görüyor

Muş'taki İMKB İlkokulu idaresince okuma yazma bilmeyen annelere yönelik başlatılan "Annemle Öğreniyorum" projesi kapsamında anneler, çocuklarıyla aynı sınıfta eğitim görmeye başladı.

Anne ve çocukları aynı sırada eğitim görüyor

Muş'ta öğrenci evlerini ziyaret eden İMKB İlkokulu öğretmenleri, birçok annenin okuma yazma bilmediğini tespit etti. Annelere eğitim verebilmek adına bir çalışma başlatan okul idaresi, "Annemle Öğreniyorum" projesiyle annelere eğitim vermeye başladı. Okuma yazma öğrenmek için müracaatta bulunan 80 öğrenci annesi, çocuklarıyla birlikte aynı sıralarda eğitim görmeye başladı.

Başlatılan proje hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Kemal Yıldız, annelerin proje kapsamında çocuklarıyla aynı sıralarda ders aldıklarını kaydetti. Proje kapsamında birinci sınıf öğrencilerinin annelerine eğitim verildiğini ifade eden Yıldız, "Eğitim kurumu olarak sadece öğrencilere değil, velilerimize de faydalı olmak istiyoruz. Annelere birinci kademe okuma yazma belgeleri de vereceğiz. Akşamları anne ve çocukları ödevlerini birlikte yapacaklar. Böylece annelerimizin okuma yazma öğrenmesini sağlayacağız. Haftada 3 gün annelere ders veriyoruz. Şu anda 21 kursiyerimiz var. Annelerimiz çok güzel bir başlangıç yaptı. Okuma yazma bilmeyen babaları da bekliyoruz" dedi.

Gönüllü olarak 5 öğretmen ile birlikte okuma yazma bilmeyen annelere ders verdiklerini ifade eden sınıf öğretmeni Ömer Sukenarı ise, "Projeyle anneler artık okuma yazma öğrenecekler. Amacımız tamamen ülkemizdeki okuma yazma bilmeyen veli sayısını azaltmaktır. Özellikle bayanların okuma yazma öğrenmesini amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Okulda eğitim alan annelerden Aynur Kılavuz da, okuma yazma bilmediği için özellikle hastanelerde sıkıntı yaşadığını anlatarak, "Artık okuma yazma öğrenmek, ödevlerini oğlumla birlikte yapmak istiyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN