Gürcistan Kutaisi Devlet Müzesi sergi açılışına yoğun ilgi

Gürcistan Kutaisi Devlet Müzesi, Gürcistan ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 25'nci yılı kutlamaları kapsamında envanterinde bulunan Ortaçağ dönemi el yazması Kur’an-ı Kerim ve Osmanlıca el yazması eserleri Ardahan Üniversitesi  (ARÜ) Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu fuaye alanında sergiledi.

Gürcistan Kutaisi Devlet Müzesi sergi açılışına yoğun ilgi

Sergi açılışına, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Nikatsadze, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Gürcistan Trabzon Başkonsolos Yardımcısı Giorgi Kushitashvili, ARÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Serginin açış kurdelesinin kesilmesinin ardından Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Nikatsadze, son Gürcü Kralı II. Solomon'un Trabzon ve civarındaki faaliyetlerini konu edinen bir sunum gerçekleştirdi. Nikatsadze'nin sunumunun ardından kürsüye çıkan ARÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Osmanlı Devleti'nin tarihinde emperyalist bir tarihe sahip olmadığını vurgulayarak işgal ve fetih kavramlarının birbirinden ayrılması gereken önemli kavramlar olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Eğer bir ülke başka bir ülkeyi işgal etmişse mutlaka bunun sonucunda işgal edilen ülkenin dili, dini ve ırkı değişmiştir. Bu olaylar genellikle zorla yapılır. Fakat, bir ülke başka bir ülkeyi fetih etmişse, fetih edilen ülkenin dili değişmez. Demografisi değişmez. Bunun en güzel örneğini bugün Gürcü misafirlerimizle görüyoruz. Kendileri Gürcüce konuşuyorlar ve kendilerini burada çok rahat bir şekilde ifade edebiliyorlar. Eğer; ortada bir işgal olsaydı bugün böyle bir tabloyu görmemizin imkanı olmayacaktı.'' Şeklinde konuştu. Türkiye Gürcistan arasındaki ilişkilerinin genelde olumlu ve iyi komşuluk ilişkilerinin yaşandığı bir çerçevede ilerlediğini belirten Rektör Biber, Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı Devleti bakiyesi, genç bir cumhuriyet olarak komşularıyla ilişkilerini geliştiren ve ufka bakan bir vizyonda olması gerektiğini ve ülkemizin bu vizyon ve misyonu devam ettirme azminde ve gayretinde olduğunu kaydetti."

BİZE ULAŞIN