Çocuklara kitap okuma aşısı

Dünya Kitap Okuma Haftası kapsamında kitap okuma etkinliği çerçevesinde Çankırı Belediyesi tarafından yapılan Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi, tren kütüphane, uçak kütüphanede okuma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çocuklara kitap okuma aşısı

Etkinlik hakkında açıklama yapan Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi sorumlusu Safiye Kılıç, ''Dünya çocuk kitapları kapsamında Çankırı'mızda bütün kütüphanelerimizde okuma etkinliği planladık. Belediye Başkanımız İrfan Dinç okuma ve çocuklar onun için vazgeçilmezdir. Bütün çocuklarımızın okumayı sevmesi için farklı okuma alanları oluşturuyor. Bunlardan birisi uçak kütüphanesi uçak kütüphanesi, tren kütüphanesi ve en önemli projelerinden birisi de Fatih Sultan Mehmet Çocuk akademisindeki kaydıraklı kütüphanemiz. Çocuklarımız aynı anda 3 alanda da okumaya başladırlar. Aynı dakikalarda tren kütüphane ve Fatih Sultan Mehmet Çocuk akademisinde de okuma etkinliği gerçekleştiriliyor. Amacımız çocukların okumayı sevmesi. Klasik ortamlarda çıkıp farklı ortamlarda okumaya ilgisini artırmaya çalışıyoruz. Bunun içinde belediye başkanımızın hazırladığı projeler doğrultusunda çocuklarla birlikte bütün faaliyetlerde bir araya geliyoruz. En son olarak da gemi kütüphanemizle birlikte okuma faaliyetlerimizi planlayacağız'' dedi.

Çocuklara okumayış sevdirmek için farklı ortamlar sağlandığını belirten Kılıç, ''Çocukları klasik ortamlardan kurtarıp rahat ortamlar sağlıyoruz. Çocukların dünyasında oyun vardır. Onlar oynamayı severler rahat olmak isterler. Bizde bu amaç doğrultusunda kendilerini huzurlu hissetsinler farklı yerlerde. ne kadar çok farklı uyarıcılar sunarsak okumaya odaklarını yan olarak bir nevi sevdirebiliriz. Ama siz onları klasik kalıplaşmış kütüphanelerde bir araya getirirseniz onlar orada sadece kitap ve duvar görürler. Ama siz uçağın sempatisinden, trenini eğlencesinden kaydırağın verdiği coşkudan yararlanarak çocuklara okumayı sevdirebileceğimizi düşünüyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Yapılan etkinliğe 120 öğrenci katıldı. Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisinde kitap okuma süresini tamamlayan öğrenciler, akademi içerisinde bulunan kaydırağı kullanarak alt kata geçti. Öğrencilere katıldığı etkinliklerden doyalı fesleğen tohumu taşıyan kurşun kalem hediye edildi.
Etkinliğe katılan öğrencilerden Hamza Kaytez, ''İlk defa uçak kütüphanesine geliyorum. Böyle kütüphanelere gelerek çok fazla bilgi edinebileceğimizi düşünüyorum. Her okulun böyle etkinlikler yaparak kütüphaneleri ziyaret etmelerinin çok güzel olacağını düşünüyorum. Bu tarz etkinlikler hoşuma gidiyor. Bence her öğrenci en az bir kitap okumalı. Kitap okumayı çok seviyorum" ifadelerini kaydetti.

Yapılan etkinlikle ilgili açıklama yapan Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, "Çocuklarımızı aydınlık bir geleceğe ulaştırmanın ve onların yaşadıkları dünyayı doğru anlamalarını sağlamanın en önemli yoludur okumak. Biz çocuklarımızın okur yazar olmalarının dışında iyi bir okuyucu olmalarını istiyoruz. İnsanı merkeze alan yerel yönetim anlayışımızda çocuklarımızı bilgi çağının doneleri ile donatmak için şehrimizin dört bir yanına ve okullarımıza kütüphaneler kazandırdık. İyi bu gelecek yakalamak için hayal kuran çocuklara ihtiyacımız var. Hayal kurmanın ve kişisel birikim kazanmanın yolu kitap okumaktan geçiyor. Güçlü ve temeli sağlam bir gelecek istiyorsak Çok okuyacağız ve çok çalışacağız. Bu konuda biz büyüklere de küçükleri doğru yönlendirmek düşüyor. Okuyan kişi aynı zamanda düşünen ve sorgulayan kişidir. Dünya Kitap Okuma Haftamız kutlu olsun'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN