Akhisar Dünya Zeytin Günü'nü kutlayacak

MANİSA'nın Akhisar ilçesi, Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından bu yıl ikincisi kutlanacak 25 Kasım Dünya Zeytin Günü'ne damga vuracak. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, iki gün sürecek etkinliklerde, sektörde konuşulmayan konulara değinileceğini söyledi.

Akhisar Dünya Zeytin Günü'nü kutlayacak

Türkiye'de 14 milyon zeytin ağacıyla sektörün amiral gemisi Akhisar, 25 Kasım Dünya Zeytin Günü'nü, iki gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlayacak. 24 Kasım'da Zeytine Minnet Yürüyüşü ile başlayacak kutlamada ayrıca Akhisar Belediyesi Fuaye Salonu'nda zeytin ve zeytinyağı ile ilgili resim sergisi açılacak. 25 Kasım'da ise Taş Konak'ta zeytinlerin altında gerçekleşecek etkinliklerde zeytinin sağlık için olan önemine dikkat çekilecek. Programının uyması halinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş'in de katılmasının beklendiği etkinlikte, merkezi İspanya'da olan Uluslararası Zeytin Konseyi temsilcileri başta olmak üzere Ayhan Sicimoğlu'ndan Sahrap Soysal'a kadar bir çok ünlü de yer alacak. Zeytinyağı yarışmasıyla renklenecek kutlamalar ayrıca düzenlenecek panele de evsahipliği yapacak. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Üreticiden Tüketiciye Zeytinyağı" konulu panelde, sektörde hiç konuşulmayan konulara değinileceğini söyledi. Alhat, "Zeytinyağının tüketiciye neden bu kadar pahalıya gittiğini" de konuşacaklarını kaydetti. Akhisar'ın erken hasat kapsamında soğuk sıkımları da başarıyla tamamladığını, domat ve uslu tipi zeytin hasadının sona erdiğini, trilyenin yıl sonuna kadar süreceğini ifade eden Alhat, bu yıl önemli bir fark yarattıklarına da dikkat çekti. Alhat şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'de sofralık zeytinin yüzde 70'ini üretiyoruz. Kalitemiz nedeniyle de sektöre yön veren bir şehiriz. Şimdi de yine aynı yüksek kalitede zeytinyağı elde etmeye başladık. Erken hasat soğuk sıkımlara yönelik ilk numune analizlerinde asit oranı yüzde 0.2 (2 Dizem) altında çıktı. Bunun anlamı kusursuz yağ demektir. Artık zeytinyağım Akhisar'dan demek 'Ben kaliteli zeytinyağ tüketiyorum' demekle eşdeğer. Akhisar zeytinyağı demek güven demek."

HER GÜN HER ÖĞÜN

Zeytin ve zeytinyağında en önemli konunun "Tüketim" olduğunu belirten Alhat, "Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için herkesin daha duyarlı olması lazım. Zeytin ve zeytinyağını kullanmamız gerekiyor. En iyi karbonhidratlardan biridir. Bunu ille de doktorunuzun söylemesine gerek yok. Her gün her öğün zeytin ve zeytinyağı tüketerek sağlıklı kalabilirsiniz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN