Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi yeni sezona hazır

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi yenilenen telesiyejle kış sezonuna hazır.

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi yeni sezona hazır

Türkiye'nin kristal kar ve sarıçam ağaçlarıyla ünlü Cıbıltepe Kayak Merkezi yeni sezonda yerli ve yabancı kayak severleri bekliyor.
Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezinde 2 bin 400 kişi kapasiteli bilgisayar donanımlı 4 telesiyej sistemi, kayak severler için 30 kilometre olan 8 slalom, 1 snowboard pisti bulunuyor. Türkiye'de sadece Sarıkamış'ta bulunan toz kristal kar kayak severlere güvenle kayma hissi veriyor. Sarıkamış'ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan dolayı pistlerde çığ tehlikesi bulunmuyor.

Cıbıltepe Kayak Merkezi işletilmesinden sorumlu olan DAĞ AŞ. Müdürü Ebubekir Urhan, 2017-2018 kış sezonuna hazırlık amacıyla geniş kapsamlı olarak mekanik tesiste de bakım ve onarım çalışmalarının bittiğini söyledi.

Telesiyejde makara, kayış ve mekanik parça değişiminin tamamlandığını ifade eden Urhan, "Son bir ay içerisinde Kayak Merkezinde 5 ayrı noktada hareketli kamera kuruldu. Etap oteller bölgesinde orta cafe ve karanlık dere olmak üzere 2 adet meteroloji istasyonu kuruldu. Yabancı firma tarafından oteller bölgesi tesisinin uzayan halatlarını kısaltma işlerini bitirdik" dedi.

Ebubekir Urhan, "4 teleferiğinde hatalarında bir sıkıntı var mı yok mu diye röntgenleri çekildi ve sağlamlık raporları alındı. 3 nolu pistin iniş kısmı aşırı dik olmasından dolayı acemi kayakçılar zorluk çekiyorlardı dik alan buldozerle 20 günlük çalışmayla yumuşatıldı. Oteller bölgesi üst istasyon iniş kısmı genişletildi uzatıldı ve hızı arttırıldı. 4 nolu pistin son inişi genişletilip dolgu yapıldı ayrıca Karanlık dere 6 numaralı pistin girişi daha akıcı olsun diye zemin düşürüldü. Yeni yapılan Kütük evine kayak için yeni pist açıldı. Kızak için güvenli ve korunaklı bir pist oluşturuldu. 177 sandalye parçaları temizlendi arızalı parçalar tamamen yenilendi, tekrar takıldı ve test kontrolleri yapıldı. 15 direk 165 adet makara lastiği orjinali ile değiştirildi. Bütün kasnak kayış sistemleri yeniden ayarlandı. Karanlık dere bakım için üretici firma ile protokol yapıldı 30 adet sıfır rediktör, 12 adet makara lastiği ve 8 adet tahrik makara lastiği yenilendi. Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi bu sezon yenilenen yüzüyle kayak severlere daha iyi hizmet verecek bütün kayak severleri Sarıkamış'a bekliyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN