Belediyeden engellilere özel program

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelli vatandaşlarla bir araya geldi.

Belediyeden engellilere özel program

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda her masayı tek tek ziyaret eden Belediye Başkanı Sami Aydın ve eşi Yurdagül Aydın engelli vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Programda konuşan, İşitme Engelliler Spor Kulübü Koordinatörü Mustafa Epik yaptığı çalışmalar nedeni ile Başkan Aydın'a teşekkür etti. Beyazay Derneği Şube Başkanı Tuncay Köse ve Bedensel ve Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Halil Geçgil ise, belediyenin her konuda kendilerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Halk Eğitim Müdürlüğü'nde görevli görme engelli Tarih Öğretmeni Selman Devecioğlu da, "Sivas Belediyesi engellilere hizmet eden belediyeler içerisinde öncelikte yer alır. Birçok belediyeye kıyasladığımız zaman Sivas Belediyesi tartışılmazdır. Ben Sivaslı değilim, Sami Başkanımızın iki dönemini de bilirim. İlk döneminde öğrenciydim, ikinci döneminde tekrar Sivas'a geldim. İlk fotoğraf sergisini başkanımızla birlikte açmıştık. Hizmetler o zamandan başlamıştı. Sonra tekrar geldik. Sivas'ta yollar çizgiler yapılmış her şey engelliler için güzel olmaya çalışıyor. Halk eğitime atandık. Belediyemiz birçok kurs açtı. E KPSS kursu, kabartma yazı kursu, santral operatörlüğü kursu gibi kursları hep beraber açtık ve bir ilke imza attık bilgisayar kursları da açtık. Bu kurslarda birçok başarı elde ettik. Belediye her konuda yardımcı olurken Prof. Dr. Recep Toparlı Hocamız kaynak konusunda bizlere destek oldu." şeklinde konuştu.

''EN KAPSAMLI ÇALIŞMA BİZDE''

Sivas'ın engelli vatandaşlara sahip çıktığını vurgulayan Belediye Başkanı Sami Aydın, "Sivas Belediyesi olarak, bu şehirde yaşayan her vatandaşımızın ihtiyaçlarını giderip, sorunlarını giderip onların mutlu olması için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye de engellilere yönelik en kapsamlı çalışmaları yapan illerden biri bizim ilimiz." ifadesini kullandı.

2014 yılından itibaren engelli vatandaşlar için yapılan çalışmalara da değinen Başkan Aydın, "Bu süreçte engelli kardeşlerimize servis uygulaması, görme engelliler için bilgisayar kursu, görme engelliler için kabartma alfabe kursu, işitme engelliler işaret dili kursu, işitme engelli ailelerimizin çocuklarına yönelik hafta sonları kurs programları, ücretsiz E KPSS, engelli meslek edindirme kursları belediye bünyesinde verilmektedir." dedi.
Başkan Aydın, "2014 yılından itibaren kaldırımlarda görme engelli yolu olarak bilinen engelli bantları yapmaktayız. Şu ana kadar ilimizde 50 bin metre engelli bandı yapıldı. Engelli rampaları, engelli araç park yerleri eksiklikleri giderilip kaliteleri sürekli arttırılarak devam eden çalışmalarımızdan bazılarıdır. Ayrıca yeni alacağımız halk otobüslerini değiştirmemizin en önemli nedeni engellerin kullanımına uygun olmaması, hepsini engelli bireylerin rahat kullanacağı şekildeki araçlar ile değiştiriyoruz. Bununla beraber Engelli araçları için şarj istasyonları, Whatsapp engelli hattı, görme engelliler için sesli, işitme engellileri için görüntülü hizmet hattı oluşturduk." ifadesini kullandı.

Engellilere yönelik yapılacak çalışmalara değinen Başkan Aydın, "Yakın zamanda mevcut camilerimizden bir tanesini engellilerimizin rahat kullanabileceği bir fonksiyona dönüştüreceğiz. Bütün bunlar gösteriyor ki; Sivas olarak engelli kardeşlerimize sahip çıkıyoruz. Sivas Belediyesi olarak sizin sorunlarınızı göz ardı etmeyip, o sorunları çözmek için çaba sarf eden bir anlayış sergiliyoruz. Elbette ki eksiklerimiz mevcuttur ve bunlar kısa sürede giderilecektir." dedi.

BİZE ULAŞIN