Besiciler karlı dağlarda hayvanlarını besliyor

Kış mevsiminin ağır geçtiği Bayburt’ta sıfırın altında 10 dereceye varan soğuk havaya rağmen bazı besiciler küçükbaş hayvanlarını karlı, sarp dağlar ve dik yamaçlarda beslemeye çalışıyor.

Besiciler karlı dağlarda hayvanlarını besliyor

Besici Celil Aytemür, karda otlayan hayvanın et ve sütünün daha lezzetli olduğunu ileri sürerek bu şekilde dışarıda otlayan hayvanların çeşitli hastalıklardan korunduğunu da söyledi.

Bayburt Merkeze bağlı Heybetepe Köyü'nde yaşayan 54 yaşındaki Celil Aytemür, küçükbaş hayvanlarını kış boyunca karlı dağlarda besliyor. Kar gören otun hayvanlarının et ve sütünü daha lezzetli hale getirdiğini ve hayvanlarını çeşitli hastalıklardan koruduğunu ifade eden Aytemür, aynı zamanda ottan da önemli oranda kâr sağlıyor.Dağlarda gezmeyi ve hayvanları otlatmayı sevdiği için bu işi yaptığını dile getiren besici Aytemür "

"Bu işin hayvanlarımıza kârı var. Ottan kazanıyoruz. Şu anda zaten havalar güzel soğuk olduğu zaman da yine hayvanları çıkarıyoruz. Sadece fırtına tipi ve kar yağdığı zaman içeride bakıyorum. Ama kar yağışı geçtiği zaman hayvanları bu şekilde kış boyunca dışarıda otlatıyorum." dedi.
Temür, hayvanların kışın çıkarılmasının ve kar gören otla beslenmesinin küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığına iyi geldiğini anlattı.

GÜNLÜK 250 LİRA CEPTE KALIYOR

Ot fiyatlarının yüksek olduğuna da değinen Temür şöyle devam etti: "Bir balya ot 25 lira. Günde benim en az 10 balya ot gider. Ne yapar 250 lira. Eğer içeride kalsa günlük 250 lira gidecek ama dışarıda otlatıyorum paramızda cebimizde kalıyor. Birde yetmediğini varsayarsak ot bulamayacağız ve balyası 50 liraya çıkacak.

O yüzden kışın çıkarmamızın kârı bu oluyor. Ama ben bu işi en çok sevdiğim için yapıyorum. Yani maddi olarak çok faydası yok ama etsiz kalmıyoruz. Süt, tereyağı, yoğurt bol yiyoruz. Hayvanlarımı dağda otlatmayı çok seviyorum. Yani havalar böyle gitse usanmasam her gün çıkarırım otlatırım. Bu benim için de aynı zamanda spor. Dağları geziyorum. Temiz hava alıyorum."

BİZE ULAŞIN