Medine'nin Ensar kardeşliği Tokat'ta yaşatılacak

Medine'ye hicret eden Mekkeli Müslümanların yaşadığı muhacir-ensar kardeşliği Tokatlı gazeteciler tarafından başlatılan 'Ensar Kardeşliği Projesi'yle yeniden canlandırılıyor.

Medine'nin Ensar kardeşliği Tokat'ta yaşatılacak

Tokat İletişim Derneği tarafından uygulanmaya başlanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından da desteklenen Ensar Kardeşliği Projesi kapsamında kent genelinde yaşayan 10 bin mültecinin daha iyi şartlarda misafir edilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Proje kapsamında Tokat Kent Konseyi'nde gerçekleştirilen, Türkiye genelinde ilk kez olarak yapılan ve kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerinin paylaşıldığı çalıştayda mülteciler arasında dezavantajlı olarak görülen öğrenci, bayan ve gazilerin sorunları ele alındı. Tokat İletişim Derneği Başkanı Hüseyin Kömür hicretin yaşandığı günlerde Medinelilerin Mekke'den gelen Müslümanlara ensarlık yaptıklarını, Onlara evlerinin bir odasını, 2 inekleri varsa birini, 1 dönüm tarlaları varsa yarısını verdiklerini hatırlatarak, bu düsturda kendilerinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, devletin ve hükümetin gösterdiği yolda bulunmak istediklerini ve çalışmalarını bu mahiyette yürüttüklerini söyledi. Başkan Kömür: "Ensar Kardeşliği Projesi, Tokat İletişim Derneğimizin uyguladığı bir proje. Medya olarak çektiğimiz, gözlemlediğimiz, tecrübelerimize dayalı olarak Tokat'taki mülteci kardeşlerimizin sorunlarını dile getirmek, farkındalık oluşturmak istedik. Özellikle Tokatlılar bir destan yazıyor. Sivil Toplum Örgütlerimiz bir destan yazıyor. Gözükmeyen 10 bine yakın mültecilerimizi Tokat merkez ve Turhal'da ağırlıyoruz. Mültecilerimize ensar kardeşliği yapıyoruz. En önemli şey dezavantajlı gruplardan öğrencilerimiz ve bayanlarımız. Artı olarak da orada gazi olan arkadaşlarımız var. Burada Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Mektep Projesi var zaten. Bin 200 tane Tokat'ımızda mülteci öğrencimiz var. 500'e yakın Gaziosmanpaşa Üniversitemizde öğrencimiz var. Aşağı yukarı 2 bine yakın mülteci öğrenciler var. Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber istişareli bir şekilde; en önemli şey sivil toplum örgütlerine neler yapılabileceğini göstermek" dedi.
Afganistan'dan önce İran'a ardından da Türkiye gelen ve Tokat'ta yapılan bu projeden faydalanan mültecilerden 22 yaşındaki Nilufer Ahmedi ilk başta çok zorluk çektiklerini, proje kapsamında öğrendikleri Türkçe ile birçok sıkıntılarını geride bıraktıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN