Kulp'ta okuma yazma kurslarına yoğun ilgi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde başlatılan 'Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın' projesi kapsamında 15 okulda açılan 30 okuma yazma kursunda 340 kursiyere eğitim veriliyor.

Kulp'ta okuma yazma kurslarına yoğun ilgi

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki sınıflarda açılan kurslara vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi yetkilileri de mutlu ediyor. Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Dülgeroğlu okuma-yazma oranının istatistik olarak yüksek olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Dülgeroğlu, "Okuma-yazma bilenlerin oranını yüzde 100'e çıkarabilmek adına bütün kamu kuruluşlarımız, muhtarlarımız ve değerli halkımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kursiyerlerimizin yoğun ilgi gösterip öğrenmek için büyük gayret sarf etmeleri bizleri sevindirmektedir. Bizler eğitimin her alanında olduğu gibi bu kursiyerlerimiz için de bütün imkanlarımızı seferber etmekteyiz" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kulp ilçesinde okuma-yazma bilenlerin oranı yüzde 88, bilmeyenlerin oranı ise yüzde 12 olarak açıklandığını belirten Kulp Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şemsettin Pehlivanoğulları, "Kulp ilçe genelinde kaymakamlık, ilçe milli eğitim müdürlüğü, okul müdürlükleri ve bütün kamu kuruluşları ile yaptığımız alan çalışmalarıyla okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımızı tespit ederek, 15 okulumuzda 30 kurs açtık. Kurslarımızda 340 kişiye okuma-yazma eğitim hizmeti sunmaktayız. Kurslarımız hafta içi her gün saat 15:00 ile 17:00 arasında verilmektedir. 120 saatlik 1. kademe okuma-yazma kursunda eğitim gören başarılı kursiyerlere belge verilerek 2. kademe kurslarına kayıt yapma hakkı doğacaktır. 2. kademe kurslarda başarılı olup belge almaya hak kazanacak kursiyerler bu belgeyle açık ortaokula kayıt yapabileceklerdir. Hedefimiz her yıl 746 kişiye okuma-yazma kursu vererek 5 yıl içerisinde ilçemizde okuma-yazma oranını yüzde 100'e çıkarmaktır. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi olarak 1 Ekim ile 10 Ocak tarihleri arasında mesleki, teknik, kültürel ve eğitim alanlarında toplam 60 kurs açarak 867 kursiyerin yararlanmasını sağladık. Bütün alanlardaki kurslarımız devam etmektedir. Sunmuş olduğumuz bu hizmetlerde bizlere her konuda yardımcı olup desteğini esirgemeyen Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya'ya çalışanlarımız ve kursiyerlerimiz adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Okuma-yazma kursunda eğitim gören kursiyerler çok memnun olduklarını dile getirerek "Kendimizi daha iyi ifade edebilme, daha bir özgüvene sahip olma, kitap okumak, yazı yazmak gibi bir çok fayda sağlayan bu kurslarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Okumanın yaşı yoktur söylemini bizzat tecrübe ediyoruz. İnsanoğlunun inanıp çaba sarf ederek başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Hem çok güzel vakit geçiriyoruz hem de öğreniyoruz. Okuma-yazma bilmeyen herkesi bizim gibi bu mutluluğu yaşayabilmeleri için bu kurslara davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN