Amasya'nın bu köyünde her salı ‘kadınlar günü’

Amasya’da bir köyde yaşayan kadınlar 3 yıldır salı günleri köy lokalinde buluşarak birlikte vakit geçirirken, ev işlerini ise erkekler yapıyor.

Amasya'nın bu köyünde her salı ‘kadınlar günü’

İtalya'da 32 yıl çalıştıktan sonra memleketi Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Karatepe köyüne dönen Rumi Erikçi, muhtar seçilince köyündeki kadınlara yönelik ilginç bir projeyi hayata geçirdi. Projesini 100 haneli köyün erkekleriyle paylaşıp desteklerini alan 64 yaşındaki iki çocuk babası Erikçi, köyde salı günlerini 'kadınlar günü' ilan etti.

Hoparlörden yapılan anonsun ardından erkeklerin köy meydanını boşaltması üzerine öğle saatlerinde muhtarlık binasıyla bitişik lokalde toplanan kadınlar, evden getirdikleri yiyecekleri birlikte yemelerinin ardından oyun oynayıp kitap okuyor. Diğer günler eşleriyle birlikte gündelik yaşamlarını sürdüren Karatepeli kadınlar bu salı günü de Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na katılan güvenlik güçlerine destek olmak için lokalde dua edip, şehitler için Yasin-i Şerif okudular.

"Bu köyde her Salı 8 Mart Kadınlar Günü. Dünyada bir gün, bizim köyde her Salı Kadınlar Günü" diye konuşan muhtar Erikçi, projesine destek olan köy sakini erkeklere teşekkür etti.

BİZE ULAŞIN