Dağlardan toplanan 'gülbahar' bitkisi ekonomik kazanca dönüşüyor

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde dağlardan toplanan ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen 'Gülbahar' bitkisi tezgahlarda ekonomik kazanca dönüşüyor.

Dağlardan toplanan 'gülbahar' bitkisi ekonomik kazanca dönüşüyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde baharın gelişiyle toplanmaya başlayan gülbahar bitkisinin sezonu, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde erken başladı. İlçenin yüksek tepelerinden toplanan ve birçok hastalığa şifa verdiği belirtilen gülbahar bitkisi tezgahlarda satışa çıktı.

Her sabah erken saatte yüksek tepelere giderek bitkiyi topladığını söyleyen Kasım Uğur, ilçe merkezinde sattığını aktardı. Gülbaharın 3 kilosunun 10 TL olduğunu belirten Uğur, "Bu sezon erken başladı. Kış ayı beklediğimizden kısa sürdüğü için Gülbahar bitkisi tezgahlardaki yerini erken aldı. Birçok hastalığı da ve yemeklere lezzet kattığı için bu bölgenin insanları seviyor" dedi.

Gülbahar bitkisinin ilaç kadar şifalı olduğunu belirten yöre sakinlerinden Hasan Demir ise "Havalar çok iyiydi. Bizim dağlardan ilaç dediğimiz şifalı bitki çıktı. Biz bu bitkiyi sade ve yemeklere karıştırıp yiyoruz. Kansere, bağırsak hastalıklarına, mideye her türlü hastalığa birebirdir" diye konuştu.
Karlıova ve çevre ilçelerde dar gelirli vatandaşlar, baharın gelmesiyle gülbahar bitkisinin yanı sıra kenger, spidak, kari gibi şifalı bitkiler de toplayıp satarak ekonomik kazanç elde ediyor.

BİZE ULAŞIN