Demir Köprü’de Tehlike Çanları Çalıyor

Demir Köprü’de Tehlike Çanları Çalıyor
Kars’ta Millet Bahçesi’nin önünde bulunan Demir Köprü’nün ağaç aksamları tamamen çürüdü. Her gün üzerinden binlerce insanın geçtiği Demir Köprü, faciaya davetiye çıkarıyor.
Yusuf Paşa Mahallesi’nde bulunan ve Sukapı ile Fevzi Çakmak Mahallesi sakinleri ve son dönemlerde Millet Bahçesi’nin de faaliyete girmesiyle yoğun olarak kullanılan Demir Köprü’nün ağaç aksamlarının büyük çoğunluğu çürümüş bulunuyor. Etrafındaki ışıklandırma lambalarının da kırıldığı tarihi Demir Köprü yetkililerden ilgi bekliyor.
Demir Köprü’nün ağaç aksamlarının üzerine yapılan demir sacın altında bulunan ağaçların çürümesi burayı kullanan vatandaşlarında hayatını tehlikeye sokuyor. Demir Köprü’yü kullanan çok sayıda vatandaş, mecbur kaldıkları için köprüyü kullandıklarını ifade ederek yetkililerden biran evvel köprünün ağaç aksamlarının onarılmasını istediler.
Şehir merkezine yakın olduğu için Demir Köprü’yü kullandıklarını belirten vatandaşlar, “Köprünün iskelesi demir, ancak demirlerin üzeri ağaçla örtülmüş. Geçen süre içerisinde ağaçlar çürümüş. Ağaçların çürüdüğü görülünce ağaçların üzerine demir sac yaptılar. Köprüyü taşıyan ağaç kolonların ve tahtaların çürükleri değiştirilmedi. Bugünlerde daha fazla insan köprüyü kullanıyor. İnşallah yetkililer, köprüyü kısa sürede elden geçirerek çürüyen tahtaları değiştirirler” dediler.
Riske rağmen köprüyü kullandıklarını belirten vatandaşlar, “Köprünün altından baktığımızda bütün ağaç aksamları kırılmış. Allah göstermesin buradan birisi düştüğünde sorumlusu kim olacak? Biz yetkililerden köprünün elden geçirilmesini istiyoruz. Eskiden bu köprünün üzerinden araçta geçiyordu. Şimdi bırakın ağacı 50 kişi aynı anda köprünün üzerinde dursa, köprü yıkılacak. Yetkiler biran evvel köprüyü yenilemeli” diye tepki gösterdiler.
Sukapı Mahallesi Fevzi Çakmak Mahallesi ile Millet Bahçesi gitmek için kullanılan demir köprü adeta faciaya davetiye çıkarıyor. Hemen hemen bütün ağaç aksamları çürüyen köprünün üzerine kalın sac ile kapatılmış. Kars Kalesi’nin tam karşısında olan ve kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de kalenin resimlerini çekmek için kullandığı Demir Köprü, yapıldığı tarihten günümüze kadar herhangi bir onarım yapılmamış.
BİZE ULAŞIN