Kültür&sanatın kalesi olacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Kale İçi Kültür ve Sanat Merkezi Projesi"nde ilk adım atıldı, kaledeki binaların yıkım çalışmaları başladı

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri Kalesi'ni Kültür Sanat Merkezi'ne dönüştürmek için başlattığı çalışmalar hızlandı. Projenin hayata geçirilebilmesi için ilk etapta kale içine yapılan betonarme binalar yıkılıyor. Kalenin tarihi dokusuna zarar verilmemesi için yıkım çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülüyor.

İKİ YILDA TAMAMLANACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki proje için uzun süredir çalıştıklarını ifade ederek, Kale İçi Kültür Merkezi'nde nelerin yer alacağı hakkında bilgi verdi. Özhaseki, "Bodrum katta, zeminden üç metre kadar aşağıda Kayseri için bir Arkeoloji Müzesi yapıyoruz. Kültür Bakanlığı ile anlaştık. Onlar eski Arkeoloji Müzesi'nde ne kadar eserleri varsa buraya koyacaklar ve eserleri sergileme imkanına kavuşacaklar" dedi.

YENİDEN DOĞACAK

Yaklaşık 13 bin metrekarelik bir alana sahip olan kale içinde uygulanacak Kültür ve Sanat Merkezi projesinin hayata geçmesiyle Kayseri'de sosyal ve kültürel hayat canlanacak. Tarihi Kayseri Kalesi bu projeyle adeta yeniden doğacak ve çok farklı bir çehreye bürünecek. Kale İçi Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan Kültür Yolu Projesinin de başlangıç noktalarından biri olacak.