Osman BEKAR: Gsgm ve kulüpler statlardan çekilmeli

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Futbolumuz her yönüyle kan kaybediyor.
Özellikle tribünlerde yaşanan olaylar çok sayıda futbolseveri bu güzel oyundan soğuttu.
Takım taraftarlığı artık yerini militanlığa bıraktı.
Gerileyen futbolumuzu yukarılara taşımak için projeler geliştireceğimiz yerde, tribün olaylarını nasıl engelleriz diye kara kara düşünüyoruz.
Daha önce statlarda özel şirketlere devredilen güvenlik şimdi yeniden geri alınıyor.
Devlet bunun için emniyet teşkilatı bünyesinde ayrı bir birim kurarak 30 bin kişiyi istihdam edecek. Yine statlarda güvenliği bir nevi polis sağlamış olacak. Statlarda yaşanan olayların engellenmesi için devlet gerekli gördüğü tedbirleri almaya çalışırken ülkemizde futbolun sahibi olan futbol federasyonu bu konunun çözümü için bırakın proje geliştirmeyi, böyle bir şey yokmuş gibi davranıyor.

TAŞIN ALTINA ELİNİZİ KOYUN

Tribünlerde yaşanan olaylardan dolayı kulüplere PFDK kuralları çerçevesinde cezalar kesen ve bu cezaların tahsilatını yapan federasyon, tribün olaylarının sona erdirilmesi konusunda ortalarda yok maalesef. Futbolu özerk olarak yönetebilmek adına çok uğraşlar verildiğini herkes biliyor. Türk futbolunun ve yanında getirdiği büyük pastanın tek patronu olan federasyon bu taşın altına elini artık koymalı. Statlarda güvenliği kulüplerin anlaştığı güvenlik şirketleri yapıyor diğer işleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin personeli üstleniyor.
Güvenlikçi de parasını kulüpten alıyor, stat görevlileri de. Bu durumda statlara değil levye tank bile girer.

EĞİTİM ŞART ANCAK...
Bir Avrupa ülkesinde bu türden olayları engellemek, aza indirmek belki eğitimle olabilir. Ancak ülkemizde böyle bir eğitimi verecek de alacak da yok. O yüzden daha radikal kararlar alınmalı ve uygulanmalı. Konuyla ilgili fikri olan herkes olayları çıkaranların bir daha statlara alınmaması hususundan dem vuruyor. Oysa statlarda olay çıkaranları kulüp başkanları, yöneticiler, medya çok yakından tanıyor. Statlara girişler, çıkışlar hem kulüplerin hem de gençlik ve spor il müdürlüklerinin uhdesinden alınmalı. Artık hastalıklı hale gelmiş bu yapının yeni baştan kurallar koyularak acilen iyileştirilmesi gerek. Bunu yapacak tek kurum da futbol federasyonudur. Federasyon güvenlik konusunda kendi içinde bir birim kurmalı ve kesinlikle profesyonellerle çalışmalıdır. Mevcut sistemden nemalanan şahsiyetler ilk başlarda homurdanacaktır ama kısa bir sürede herkes yeni sisteme alışacaktır.

FUTBOLCUNUN GÖREVİ
Bu konunun en önemli elemanlarından biri de sahada mücadele eden futbolcular. Röportaj verirken profesyonelliklerinden ödün vermeyen futbolcu kardeşlerimiz taraftarlarına şirin görünmek veya sözleşme döneminde daha iyi bir sözleşme koparabilmek adına agresiflikten uzak durmalı, tribünlerin öfke fitilini ateşlememeli…