UĞUR ÖZTEKE: Konya'nın gündemi sportifleşti

Konya'nın gündemine geçtiğimiz haftadan bugüne şöyle bir göz attığımız zaman başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere Beşir Atalay'lı, Bekir Bozdağ'lı üst seviyede siyasetçi yoğunluğu vardı.
Üniversitelerin birbirinden yoğun geçen paneli, konferansı hepsi Konyaspor'un şampiyonluğu ile güme gidiverdi.
Ancak TORKU Konyaspor'un pazar akşamı Eskişehir'de Manisaspor'u yenerek iki yıl aradan sonra yeniden Süper Lig'e yükselmesi başta siyaset olmak üzere, ticareti, sanatı, ekmek kavgasını hepsini unutturuverdi.
Şehir yeşile boyanıyordu. Şampiyonluk ile birlikte siyasetçiler stres, gençler ise saatlerce tur attı.
7'den 70'e şehir insanı günlük hayat telaşesini unuttu ve son yılların stresini toplu halde atıverdi.
Ama takımın sportif alanda yeniden süper lige dönüşünde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun şampiyonluk primi olarak belirlenen 3 milyon TL'yi bulma gayretleri bu paranın 1.5 milyon TL' sinin Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk tarafından karşılanması şehrin büyüklerinin bu işe sadece para değil nasıl gönül koyduklarının en aşikar göstergesi idi.
Öte yandan kulüp yöneticilerinin ikili ilişkiler ve başta Vali Aydın Nezih Doğan olmak üzere üst düzey yöneticilerin gayretleriyle primin kalan 1.5 milyon TL'si de bulunuyordu. '
Mek'lerde Tahir başkanın istediği oldu Şehrin
merkezi yerel yönetimlerinde Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra Selçuklu, Meram ve Karatay İlçe Belediyelerinin meslek edindirme kursları Büyükşehir Başkanı Tahir Akyürek'in de katıldığı protokolle imzalandı.
Bu imza töreni; belediye başkanları arasında nerede ise bir yıldır içten içe devam eden huzursuzluğun artık kağıt üzerinde de olsa noktalanmış olduğunun göstergesiydi.
Böylece Selçuklu Belediyesi'nin SELMEK'i, Meram Belediyesi'nin MERMEK'i ile Karatay Belediyesi'nin KARMEK'i Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları KOMEK'in çatısı altında birleşmiş oldu.
Belediyelerin meslek edindirme kurslarından bugüne kadar eğitim alanların sayısı da 150 bin rakamına ulaşıyordu.
Konya Sanayi Odası seçiminde süpriz olmadı
Ticaret Odası ve Ticaret Borsası seçimlerinin ardından hafta sonunda yapılan Sanayi Odası Seçimlerinde beklenen oldu ve seçimlere tek başkan adayı olarak giren Memiş Kütükçü seçimlerin galibi oldu.
Bin 471 üyesi bulunan oda seçimlerine ilgi beklenen düzeyde olmadı ve 771 sanayici sandığa gelerek oyunu kullandı.
Seçimlerin ardından Vinç Kralı, HİDROKON Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Başkan Vekili Memiş Kütükçü, 23 komitenin galibi olarak yeni dönem için Konya sanayisinin patronu oldu.
Memiş Başkan'ın yeni dönemde en çok zorlanacağı konu ise sanayicinin birlikteliği için olacak.
Konya sanayisi kendisini ispatlamış durumda.
Şimdi sanayinin patronları lafta değil özde birlikteliklerini gösterecekler.

BİZE ULAŞIN