Kocasinan’da dönüşüme ilk balyoz Başkan’dan

Kocasinan Belediyesi, Seyrani Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesini başlattı. Yıkılacak olan eski evlere ilk balyozu Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar vurdu

Kocasinan’da dönüşüme ilk balyoz Başkan’dan
"Yeni Kayseri Kocasinan'da Kurulacak" ve 'Kocasinan Kayseri'nin Yeni Yüzü Olacak" sloganıyla yola çıkan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, vizyon projelerini birer birer hayata geçiriyor. Başkan Çolakbayrakdar'ın, Seyrani Mahallesi'nde başlattığı 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında düzenlenen törenle binaların yıkım işlemlerine başlandı. Seyrani'de eski evlerin sahipleri, Başkan Çolakbayrakdar ile birlikte vurdukları balyoz darbeleriyle yıkımı başlatarak ilk hamleyi yaptı. Törende konuşan Başkan Çolakbayrakdar, 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında Seyrani Mahallesi'nde eski konutların yıkılarak, yerine daha modern, daha yeşil, daha yaşanabilir ve daha sağlıklı yaşam alanlarının inşa edileceğini söyledi. Seyrani Mahallesi'nde 'Kentsel Dönüşüm Projesi' ile ilgili bölge sakinlerinin görüşleri doğrultusunda ilk yıkıma başladıklarını ifade eden Başkan Çolakbayrakdar, imara uygunsuz bir şekilde yapılan yapıların yıkımıyla birlikte, 'Yeni Kocasinan' ve 'Yeni Seyrani' kurulması ile ilgili ilk adımı attıklarını söyledi. Çolakbayrakdar, "Seyrani Mahallesi'nde 2 yıla yakındır gerekli kararların alınmasıyla ilgili yasal bir süreç oldu. Bu süreçlerin tamamlanmasından sonra Kocasinan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin planlamasını yaptık. Çok şükür proje tamamlandıktan sonra, Seyrani Mahallesi'nde ilk adımı atıyoruz. Burası 8 blokluk bir bölgeyi kapsıyor. Bugün ilk blokun yıkımıyla başlıyoruz. Gecekondu eski binalar yıkılarak bunların yerine yeni yeni binalar oluşacak. Şehrimize yakışır binalar oluşturacağız. Burada sadece binalar yapmıyoruz. Yeni çehresiyle birlikte her türlü sosyal donatılar olan bir bölge oluşturacağız" dedi.

400 BİN METREKARELİK DÖNÜŞÜM
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Seyrani Mahallesi'nde 400 bin metrekare alan içerisinde bir kentsel dönüşüm olduğunu belirten Başkan Çolakbayrakdar, planlanmış olan 62 blokluk yeni bir konut bölgesi oluşturulacağını ifade ederek şöyle dedi: "62 blok üzerinde de 3 bin 472 daire hak sahiplerinin olacak. İnşallah bu bölgede proje tamamlandığında yaklaşık 10 bin kişi ikamet edecek. Biz bu konutları planlarken sadece bina yapımı değil, bununla birlikte bölgenin ihtiyacı olan sosyal donatıların oluşmasını sağlayacağız. Böylelikle ticaret yerleri, oyun alanları, cami, pazar yeri, park, okul gibi bütün ihtiyaçları kendi içerisinde çözümlenmiş olacak." Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan'ın daha yeşil olması için aralıksız çalıştıklarını vurgulayarak, "400 bin metrekarelik oluşturduğumuz kentsel dönüşüm alanı içerisinde 216 bin 311 metrekareyi yeşil alan olarak ayrılmış durumdadır. 'İnsana bakışı' ve 'İnsanın yaşamına bakışına' verdiğimiz önemin gösterir noktasında bu ciddi bir oran ve planlamadır. Bütün projelerimizde 'Daha Yeşil Kocasinan' vardır" görüşünü dile getirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNE HIZ VERİLDİ
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ziya Gökalp Mahallesi'ni gezerek, bölgede yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesini inceledi. İlk etap konutları temelinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla atıldığını hatırlatan Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, yeni konutlar için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. Kentsel dönüşüm projelerine hız verdiklerini vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar,dönüşümle birlikte ilçe genelinde yeşil alanların artırılacağını ve vatandaşların daha fazla sosyal alana kavuşacağını söyledi. Başkan Çolakbayrakdar'a incelemeleri sırasında yoğun ilgi gösteren Ziya Gökalp Mahallesi sakinleri kentsel dönüşümü heyecanla beklediklerini belirterek, çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN