Mehmet UZEL: Ayağımızı gazdan çekmiyoruz

Kayseri, binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. İlk çağlardan beri ticaretin izlerini taşıyan Kayseri'yi anlatmaya ne dil ne kalem yeter. 'Burası dünyanın gözbebeği şehridir' demiş Evliya Çelebi...
Tarih boyunca her zaman önemini koruyan ve ilgi odağı olan Kayseri bugün de başarıyla adından söz ettiren bir şehirdir. Bu şehrin kaderinde sanayicilik ve ticaret var, girişimcilik var, zorluklara göğüs germek ve başarma hırsı var.
Tarım alanları olmadığı için ve devlet yatırımlarının yok denecek kadar az olduğu Kayseri'de yeni yatırımlarla sanayicinin çarkları dönüyor, ihracat ve istihdam artışı devam ediyor.
Türkiye'nin birçok markasının yer aldığı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi hızla gelişiyor.
Bugün tümüyle dolu olan 4 bölgede 700 firma faaliyet gösteriyor. Sanayicimize yeni yatırım alanları açmak için Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan'ın büyük gayretleri sonucunda geçtiğimiz günlerde şeffaf bir ihale yapılarak yeni işletmelere yer verilecek.
Bu konuda bir açıklama yapan Nursaçan "Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesinden birisi olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
Kayseri'deki şirketlerimiz sanayinin gelişimine paralel olarak her geçen yıl büyüyor ve daha fazla sayıda firmalarımız en büyükler arasında adını yazdırıyor.
İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen 500 büyük firma arasına Kayseri'den 15 firma girmiştir. Hatta bu firmalar ilk sıralarda yer almışlardır.
Kentimiz Türkiye'nin ihracatında lokomotif güç olmaya ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. İhracat konusunda sınır tanımayan işadamları, 200'e yakın ülkeye ürünlerini satıyor. En fazla ihracat yapan iller arasında olan Kayseri'nin bu konuda kendinden söz ettirmeye başladığını söyleyen Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak "Durmak yok yola hızla devam ediyoruz" diyor. "Ekonomide geldiğimiz nokta önemli, ancak biz yeterli görmüyoruz" diyen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ise "Şimdi hedefimiz Kayseri olarak 2023 yılında 30 milyar dolarlık ihracat yapan, 150 bin kişiye istihdam sağlayan, gümrük kapısı olan, her ülkeye ihracat gerçekleştiren, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretim üssü olan, en aza 20 ulusal ve uluslararası marka çıkaran, üniversite-sanayi işbirliğinde model olan bir şehre ulaşmak için azimle çalışmak" diye konuşuyor.
"Kayserili işadamları olarak memleket sevdalısıyız, dünyada Türkiye, Türkiye'de Kayseri" ifadesini kullanan oda başkanları "Yatırıma, üretmeye, önümüze ne kadar engel çıkarsa çıksın ayağımızı gazdan çekmeden yolumuza devam ediyoruz" diyor.
BİZE ULAŞIN