Türkiye’nin üretim üssüyüz

Türkiye’nin üretim üssüyüz

Kayseri Sanayi Odası’nın yeni başkanı Mehmet Büyüksimitci Kayseri’nin ekonominin yükselen yıldızı olduğunu söyledi. Büyüksimitci “Artık Türkiye’nin üretim üssüyüz. Etkin teşvikle uçarız” dedi

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Mehmet Büyüksimitci, bölgenin ticaret ve üretim kimliğinin analizini yaptı, atılması gereken adımları, yatırımcının beklentilerini sıraladı.
Kayseri sanayici ve işadamlarının en büyük sorunları nelerdir?
Geçtiğimiz dönemlerde birçok teşvikten yoksun olarak bugünkü potansiyele ulaşan Kayserili girişimcilerin yeni yatırımlar yapabilmeleri için etkin işleyen desteğe ihtiyaç vardır. Hükümetten şu an için beklentimiz, üretimin, istihdamın ve ihracatın önündeki bazı engellerin kaldırılması.
Fuarlar kent ekonomisine nasıl katkı sağlıyor?
Türkiye'de son yıllarda fuarların önemi çok artı. Fuarlar konusunda Kayseri'de de önemli mesafeler aldık. Kayseri'de fuar merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Fuarlara katılan tüm katılımcılardan olumlu tepkiler alıyoruz. Anlıyoruz ki, çeşitli iş bağlantıları yapılmış firmalarımız beklentilerine cevap bularak fuarı tamamlıyorlar.
Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Projesi nasıl gidiyor?
ABİGEM, Kobi'lere verilen danışmanlık eğitim hizmetlerinin yanı sıra işletmelerimizin yurt dışı tanıtımlarında da aktif rol alıyor. Bu sayede Kayserili KOBİ'lerin rekabet seviyeleri artıyor.ABİGEM hizmetlerine devam etmektedir.
Kayseri'de üretim nasıl bir noktada?
Birkaç yıl öncesine kadar İstanbul üretiyor, biz bakıyorduk. Ama bugün gelinen noktada üretim gücümüzle şahlandık. Ankara'nın komşu ülkelere açılımı sonrasında bu gün üreterek yolumuza devam ediyoruz. Türkiye'nin yarınlarında üretim rotası Kayseri başta olmak üzere Anadolu şehirleri olacaktır. Yani uzun lafın kısası, bugün biz üretiyoruz, Türkiye alkışlıyor.

ÜRETİMDE GAZA BASIYORUZ
KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci "Üreten kent Kayseri olarak hız kesmedik, hatta üretimde gaz pedalına biraz daha fazla basarak üretim çarklarının hızlı dönmesini sağlıyoruz" dedi. Sanayiciyi teşvik ettiklerini söyleyen Büyüksimitci, kamu yatırımının olmaması nedeniyle, Kayseri'nin yıllardır kendi yağı ile kavrulduğunu belirtti. Kayseri'yi bir sanayi şehri yaptıklarını, Kayseri'nin kalitesini markalaştırdıklarını, şimdide sanayiciyi yenilikçi rekabet edebilir hale geldiğini ifade eden Büyüksimitci "Sanayicimizi üretime kendimiz teşvik ediyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN