Mehmet UZEL: Ticareti Kayseri’de öğreneceksin

Kayseri çok özel bir şehirdir. Tarıma dayalı fazla arazisi olmadığı için ticarette ve sanayiye ağırlık verilmiştir. Bundan dolayı Kayserili işadamı, sanayicisi her dönemde güçlü ve başarılı olmuş, Türkiye'de büyük sanayicilerin ve işadamlarının hepsi Kayseri'den çıkmıştır. Bunun yanında zengin bir yemek kültürüne sahip olan lezzetli yemek çeşitleriyle adından söz ettirir.
Kayseri Tayyare Fabrikası şimdiki adıyla Hava İkmal Merkezi, Kayseri sanayicilerinin okuludur.
Burada yetişen ustaların yapamayacakları bir şey yoktur.
Şimdiki o ustaların çoğunun çocukları büyük sanayi kuruluşlarının başındadır. Kayseri'nin müteşebbis insanları, yaptıkları yatırımlarla Kayseri Sanayisini hızla büyütmeyi başarmıştır.
Bu gün Kayseri'de farklı sanayi dallarında üretim yapan dört ayrı organize sanayi bölgesi var.
Son yıllarda hem üretimde, hem de ihracatta Türkiye'den daha hızlı büyüyerek dikkatleri üzerine topladı. Şehri dünya ölçeğinde saygı, marka ve üretim tesisleri var. Kayseri Türkiye'nin en büyük en çok mobilya üretimi yapan kenttir. Geçtiğimiz günlerde Boydak Holdingin Genel Koordinatörü Ertunç Laçinel ile sohbet ederken kasım 2016 yılında yaptıkları ciro son beş yılın en büyük cirosunu yaptıklarını söyledi,her geçen günde de büyüdüklerini anlattı.
Aynı şekilde Kayserili başarılı iş adamı Saffet Arslan, çinko üretiminde çok başarılı olduklarını İzmir'e 150 milyon dolara yeni bir çinko tesisleri kurduklarını söyledi. İnşaat sektöründe Türkiye'nin en modern konutlarını yapan, on binlerce aileyi konut sahibi yapan Süleyman Çetinsaya da Kayseri'nin yetiştirdiği başarılı iş adamlarındadır.
Geçtiğimiz günlerde Bilim Teknoloji Bakanı'ndan kota artırımı isteyen Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay'ın bu isteğine Teknoloji Bakanı bile şaşırdı. Çünkü Türkiye'deki diğer şeker fabrikaları kendilerine verilen kotayı bile dolduramadıklarını biliyoruz. Kayseri Şeker Türkiye'nin 500 büyük firması içerisinde 38. gelmiştir.
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, geçtiğimiz günlerde İstanbul da düzenlene mobilya fuarını ziyaret ederek fuara katılan bütün mobilya firmalarına çiçek dağıtması büyük bir jest oldu. Kayseri son yıllarda sanayi üretim merkezi unvanının yanında "Turizm Kenti" olma yolunda da büyük gayretler gösteren Radisson Hotel Genel Koordinatörü Recep Arifoğlu,Türkiye ve dünyada düzenlenen turizm fuarlarına katılarak Kayseri ve Erciyes i tanıtımı için sürekli gayret göstermektedir.
Sağlık alanında da Kayseri çok büyük ataklar göstermektedir. Türkiye'nin en modern hastaneleri Kayseri de bulunmaktadır. Bunlardan Dünyam Hastanesi geçtiğimiz günlerde tıbbi onkoloji servisini hizmete soktu. Tabi bu hastanenin bölgenin en büyük ve başarılı bir hastane olmasında en büyük rol başhekim Dr. Erol Bedir'in olması.
İşte Kayserili işadamlarının başarısı size...
BİZE ULAŞIN