Ekonomiye katkı

Ekonomiye katkı
Kayseri'nin Melikgazi Belediyesi İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu açtı. Kursu tamamlayanlar kendi yetiştirdikleri mantarlarla çeşitli yemekler pişirerek mezun oldu ve sertifikalarını aldı. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, herkesin evinde, bodrum katlarında ve bağlarında mantar yetiştiriciliği yapabileceğini söyledi.

EN BASİT ÜRETİM TÜRÜ
Mantar yetiştiriciliğinin en basit üretim şekli olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, ancak bunun için mekan ve ortamın sağlanması ile cinsler konusunun önemli olduğunu bildirdi. Bu nedenle öncelikle mantar yetiştiriciliği konusunda eğitim alınması gerektiğini belirten Başkan Büyükkılıç "Toplumumuzda büyük rağbet gören ve talep edilen kültür mantarcılığı yönünde çalışma yaparak kurs açtık. Kültür mantarı nedir, nasıl yetiştirilir, cinsleri, yetiştirme ortamları, büyütülmesi gibi teorik bilgiler verildi. Melikgazi Fidanlık tesislerinde uygulamalı eğitim yapıldı. Bugün bu kurslara iştirak eden 45 kursiyer önce mantardan yemek yaptılar sonra hep birlikte tattılar. Son olarak sertifikalarını aldılar. Melikgazi her zaman öncü olmaya devam etmekte olup, kültür mantarı alanındaki bir eksiklik giderilmiştir. Bu çalışma ile üretime, istihdama ve ekonomiye de katkı sağlanmıştır" diye konuştu.

UYGULAMA FİDANLIKTA
Kurslara katılanların tamamının üretici olarak ekonomiye katkı sağlayacağını ve günlük üretimleri ile Kayseri Kültür Mantarı Piyasası'nda önemli yer tutacaklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak mesleki eğitime ve kalifiye eleman yetiştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN