Mehmet UZEL: Kayseri devletin zirvesini bekliyor

Kayseri Recep Tayyip Erdoğan'a bir başka tutkuyla bağlıdır, AK Parti'ye bir başka. Seçim sonuçlarına baktığınızda da bunu rahatlıkla görebilirsiniz.
Seçimlere şöyle bir göz attığımızda ortaya çıkan durum şöyle;
2010 referandumunda yüzde 73.3 evet, yüzde 26.6 hayır çıktı. 2011 genel seçimlerinde Kayseri'de AK Parti, yüzde 64.9 oy almış, MHP yüzde18, CHP de yüzde 12.2 oy almış.
2014 yerel seçimlerde AK Parti Kayseri'de yüzde 59 oy aldı, MHP yüzde 27, CHP yüzde 8.9 oy aldı.
2014 Cumhurbaşkanı seçimlerinde Erdoğan yüzde 66.3 muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu da yüzde 32.02 oy aldı. 2015 1 Kasım seçimlerinde AK Parti yüzde 65.6 ,MHP yüzde 18.4 ve CHP de yüzde 12.2 oy aldı.
Bu sonuçlara göre yaptığımız analizlerden pekçok yorum ve değerlendirme çıkarabiliriz ama ben şu an için sadece şu yorumu çıkarmak istiyorum, Kayseri konu Erdoğan olduğunda yükleniyor.
Sonuç itibariyle benim tahminim o ki; bu referandum oylamasında Kayseri'den en az yüzde 65 oranında EVET çıkacak.
Bu yazıyı kaleme alırken sosyal medyada şişirilen anketleri gördükçe hayretlere düştüm hatta birinde Kayseri'de yüzde 48 evet yüzde 51 hayır çıkar diye bir tahmin bile vardı. Şu bilinmeli ki, Kayseri'de en kötü dönemde bile yani Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti'ye yüzde 52 oy çıkmış, bunu asla unutmamak lazım.
Ve şimdi, PKK, CHP, FETÖ, DHKP-C ile Avrupa ülkeleri birarada bir HAYIR havuzunda buluştular. Çok merak ediyorum hangi Kayserili vatandaş çıkıp da PKK aynı tarafta aynı bakış açısıyla oy kullanacak.
Belki de bir kısmı yüreklerine taş basıp sırf CHP lideri istiyor diye HAYIR diyecekler ve bu tarihi sorumlulukla da bir ömür yaşıyacaklar.
2 Nisan'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan'ımız Binali Yıldırım birlikte Kayseri'ye gelip halka hitap edecek. Bu önemli bir işaret yani, devletin zirvesinin Kayseri'ye verdiği önemdir en azından. Zira Erdoğan-Yıldırım birlikte sadece birkaç ilde meydanlara çıkacak ve halka hitap edecek.
Ben yukardaki tahminlerimin hepsini 2 Nisan'da Kayseri'de esecek Erdoğan rüzgarının etkisini istisna tutarak yaptım. Siz buna 2 Nisan'ı izledikten sonra kaç puan eklemek istiyorsanız ekleyebilirsiniz ama en az birkaç puan daha ekleneceği muhakkak.
Zira, Kayseri 2 Nisan'a öyle bir hazırlanıyor ki, o gün meydan bayram yeri gibi süsleniyor. Çok rahatlıkla yüzbine yakın vatandaş Erdoğan ve Yıldırım'ın konuşmalarını meydanda dinleyecek..
Dinleyecek ve sonrasında da diyecek ki;
KARARIMIZ NET
BİN KERE EVET!
BİZE ULAŞIN