‘Acilen özel Kapadokya yasası çıkmalı’

‘Acilen özel Kapadokya yasası çıkmalı’

Kapadokya’yı Tartışmak ve Kurtarmak Platformu Sözcüsü Berrin Yıldız, bölgenin tanıtıma değil öncelikli olarak altyapı ve çevre düzenlemesine ihtiyacı olduğunu söyledi

  • Kayseri Bölge
  • Cuma 06.05.2017
Kapadokya'yı Tartışmak ve Kurtarmak Platformu kurucularından, yılda ortalama 55 bin ziyaretçi ağırlayan bir turizm işletmesinin sahibi Berrin Yıldız, 15 yıllık tecrübesine dayanarak, bölge için 'doğru' diye bazı 'yanlış'ların bilmeden de olsa yapıla geldiğini söyledi. Turizmci Berrin Yıldız, sonunda seslerini duyurmak ve Kapadokya için gerçekten doğru bir şeyler yapmak adına, platform kurduklarına ve sosyal medyada da bu manada çok etkin olduklarına dikkat çekerek, platform üyelerinin tamamının, profesyonel turizmci ya da bu konuyla doğrudan ilgili 500 e yakın turizmci ya da bu alanda entelektüel aktivistlerden oluştuğunu söyledi. Bugüne kadar pek çok çalışma yaptıklarını, bölge adına projeler hazırladıklarını ifade eden Yıldız şöyle konuştu: "Kapadokya bölgesini dünya tanımış ve biliyor. Öyle ki UNESCO dünya mirası ilan ederek koruma altına almış. Kapadokya'nın öncelikli olarak tanıtıma değil altyapı ve çevre düzenlemesi konularında acil eksikliklerinin giderilmesine ihtiyacı var. Çok acil ve ciddi olarak ele alınarak bölgeye özel bir kanun çıkarılmalı ve bölgede her şey bu kanun çerçevesinde tek elden yürütülmelidir. Kapadokya özel kanunu bünyesinde tanıtımından, altyapı hizmetlerine, gelişimi ve korunmasından yatırım ve yapılanmaya kadar her şey, bu kanun çerçevesinde tek elden yürütülmelidir."

EĞLENCE TURİZMİNDEN AYRILMALI
Yıldız, Kapadokya turizminin sınıflandırılırken eğlence turizmiyle aynı kefeye konulmasının çok yanlış olduğunu belirterek, kesinlikle kültür turizminin eğlence turizminden ayrılması gerektiğinin şart olduğunu söyledi. Yıldız, "Kapadokya'ya gelen 2 turist Antalya'ya gelen 30 turiste eş değerdir. Bu hem entelektüel birikim hem de kişinin ekonomik zenginliği adına böyledir" dedi.
'Havaalanı kapatıldı. İnanamadık, şok olduk'

'HAVAALANI KAPATILDI. İNANAMADIK, ŞOK OLDUK'
Kapadokya bölgesinde, bölgeyi ilgilendiren her konunun bölge turizmcisiyle de tartışarak ele alınması ve değerlendirilmesi gerektiğinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Berrin Yıldız, "Mesela bu sene mayıs ayı sonu itibariyle havaalanı bakım nedeniyle yaklaşık altı ay süreyle kapatılmış. Bunu biz, kurumun kuru bir açıklaması ile öğrendik ve şok olduk, inanamadık. Muhakkak ki öncesinde koordineli çalışılmalıydı, bölge turizmcisinin de görüşü alınmalıydı" dedi.
BİZE ULAŞIN