Büyük bir ciddiyetle yaşadım

Harvard Society listesindeki tek Türk bilim kadını Fizik Mühendisi Dr. Canan Dağdeviren ERÜ’de konferans verdi. Dağdeviren: Okuduğum bir şiirde ‘Yaşamak şakaya gelmez. Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın’ diyordu. Ben de öyle yaptım

Büyük bir ciddiyetle yaşadım
Harvard Üniversitesi Genç Akademi'nin tek Türk üyesi ve 'giyilebilir kalp pili'nin mucidi Dr. Canan Dağdeviren, Erciyes Üniversitesi'nde konferansa katıldı. Dağdeviren, yıllar önce okuduğu Nâzım Hikmet'in bir şiirinden etkilendiğini belirterek "Şiirde 'Yaşamak şakaya gelmez. Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın' deniliyor. Beni çok etkiledi ve yaşamı ciddiye almak üzere kafa yordum" dedi.

TAŞIN İÇİNDEKİ ATOM
Küçükken bilime meraklı bir çocuk olduğunu belirten Dağdeviren "Küçükken ben bir çakıl taşını alıp parçalarını ayırıp içindeki atomu bulmaya çalışıyormuşum. Herkes bunun imkânsız olduğunu söylüyormuş ama ben devam ediyormuşum. Ailemin benim bilime olan merakımı anlamalarını sağlamışım" diye konuştu. Dağdeviren "Hayatımı değiştiren bir sonraki aşama da dedemin 28 yaşında kalp yetmezliği sonucu vefat ettiğini öğrenmem oldu. Onu hiç tanıyamadım. Kendime 28 yaşına gelene kadar kalp hastalığıyla ilgili çalışma yapma sözü verdim. Bunu da bir şekilde yaptığımı düşünüyorum. Ben 28 yaşına geldiğimde kalp projem bitmişti" dedi.

?ERÜ'YE ÖVGÜ YAĞDIRDI
Dr. Dağdeviren "Türkiye tesisler konusunda ABD'den üstün. ERÜ'de bilimsel bir salon gördüm, gözlerime inanamadım. O salonda bulunan bazı cihazlar ABD'de herkesin ulaşabileceği cihazlar değil ama bu salon bomboştu. Buna çok üzüldüm. Yapılan bu yatırımların boşa gitmemesi için o salonların boş kalmaması gerekir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN