Mehmet UZEL: Otomobili Kayserililer yapmalı

Türkiye de otomobil üretim merkezi bence Kayseri olmalı.. İlk Tayyareyi, ilk savaş tankını Kayseri Yapmıştır..
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı 73'üncü Türkiye Odalar Borsalar Birliği Genel Kurulundaki,"Kendi otomobilimizi üretelim" ifadelerine Kayseri'lilerin buna sahip çıkması lazım bence.
Türkiyede sanayileşmenin en ileri noktada olduğu sektörlerin başında otomobil sektörü gelmektedir. Otomobil yan sanayicileri, sadece ülkemizde üretilen, montaj yapılan araçlara parça tedarik etmekle kalmayıp, bütün dünyaya otomobil yedek parçaları ihracatı yapmaktadır.Türkiye de otomobil ihracatı 20 milyar doların üzerindedir. Bu da bize göstermektedir ki, ülke olarak otomotiv üretme kabiliyet ve becerisine sahipiz.
Sorun üretim olamalı, pazarlama önemli. Yerli otomotivde sorunun üretimi değil, pazarlamadır. Sadece Türkiye için üretilen bir otomobilin uzun vadede sürdürülebilir olma şansı yoktur. Üretimi yapılacak otomotivin dünya pazarlarına açılması şarttır. Dolaysıyla üretim planlamasında sadece Türkiye piyasasının talepleri değil, Avrupa, Rusya, Orta doğu, Afrika ve Amerika pazarlarının da talep ve ihtiyaçları analiz edilmeli, ürün geliştirme çalışmaları bunlara göre yapılmalıdır. Pazarlama organizasyonlarında yurt dışı pazar geliştirme çalışmaları ve satış ağı oluşumuna çok daha fazla önem verilmelidir. Otomotiv geliştirme, pazar oluşturma ve ilk yatırım safhalarında, devletin büyük hissedar olduğu ,yerli ve yabancı ortaklarında yer alacağı bir yapının oluşturulmasının faydalı olabileceğini düşünüyorum.
Yerli otomotiv yatırımın,modern teknolojik sanayi yatırımlarının ülke geneline yayılması için de büyük bir fırsat olduğuna bakmak lazım.Maalesef geçmişte yapılan uygulamalarla sanayi üretimi ülkemizin belirli bir bölgesinde kümelenmiştir. Bu durum aslında sosyal ve ekonomik bir çok risk de oluşturmaktadır.Göç ve bölgeler arası gelişmişlik farkınında sebeplerinden biri olmaktadır. Sanayi yatırımlarının ülkemizin genelinde olabildiğince adil bir şekilde yaygınlaştırılması, bir çok sorunumuzun da çözümüne pozitif katkı sağlayacaktır.
Kayseri, genç nüfusun, kurumlar arası güçlü işbirliği,başarılı sanayicilerimizle yerli otomotiv projesinin içerisinde yer almaya hazır.Yerli otomotiv yatırımı için Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Mimarsinan Organize sanayi bölgelerinde yatırım için gerekli arsa tahsis edilebilinir. Tüm alt yapıları tamamlanmış, lojistik bakımından da çok güzel yerlerdir.
Bu çerçevede yerli otomotiv yatırımının içinde yer alarak üretimin Kayseri de yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Bunun için sanayicilerimizin her türlü işbirliğine açık olduğunu belirtmek istiyorum. Kayseri'nin kalkınmasında anahtar rol alacak yerli otomotive ev sahipliği yapmaktan hepimiz mutluluk duyacağız...
BİZE ULAŞIN