Mehmet UZEL: Kayseri’nin Atom Karıncası

  • Kayseri Bölge
  • Cuma 22.07.2017
Memduh Büyükkılıç.. Herkes ona Memduh Başkan diyor... Lakabı Atom Karınca.. Evet, belediyecilik ve şehircilik anlamında Kayseri'nin Atom Karıncası. Kayseri İmam Hatip okulu ve ardından da İzmir Bornova Suphi Koyuncuoğlu lisesini bitiriyor. Yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaptı ve Nöroloji dalında uzman oldu. Niğde Devlet Hastanesi ve Kayseri SSK Hastanesi'nde uzman hekim olarak görev yaptı. Askerliğini de Kıbrıs Girne Asker Hastanesi'nde uzman hekim olarak tamamladı. Değişik sivil toplum örgütlerinde (İzmir MTTB, Hekimler Birliği Vakfı, Milli Gençlik Vakfı v.b.) yöneticilik ve başkanlık yaptı.

'Tarihe geçen başkan'
Aktif siyasete 1993 yılında Refah Partisi İl Başkanı olarak girdi. 1995 yılında yapılan genel seçimlerde 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. 1999 yılında FP`den Melikgazi Belediye Başkanı olarak seçilen Dr. Memduh Büyükkılıç, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında Ak Parti`den belediye başkanı seçildi.
Memduh Büyükkılıç, AK Parti olarak girdiği ilk yerel seçimlerde partinin Türkiye genelinde en yüksek oyu alan Belediye Başkanı olarak tarihe geçti. Lakin bunu pek yüksek sesle dillendirmedi. Büyükkılıç'ın hayatı "sabır ve sakinlik" üzerine kuruludur. Buna rağmen Başkanı olduğu Melikgazi İlçesi'ndeki çalışmalarından dolayı halk kendisine ATOM KARINCA lakabını taktı.
Büyükkılıç RP İl Başkanı iken, iki ismin siyasete dahil olmasında çok önemli katkıları oldu. Bunlardan ilki Mehmet Özhaseki, (RP'den Melikgazi Belediye Başkanı adayı olmasına ikna etti ve seçildi) ikincisi de bir düğün için yurtdışındaki görevinden izinli olarak gelen Abdullah Gül'dü. Gül'ü de RP'den milletvekili adayı olmaya ikna eden isimlerin başında gelir Büyükkılıç.

Yüksek oylarla seçildi
Melikgazi'de "cazibe merkezlerinin" çoğalmasına olumlu yönde destek olan ve katkı veren Atom Karınca, bunun karşılığında ilçesinin daha kaliteli yaşama kavuşmasında belirleyici oldu. Çok işler yapıldığı için zaman zaman eleştiriler de alan Başkan Dr. Büyükkılıç, siyasete girdiği ilk günden bugüne kadar sadece ve sadece " hak rızası için halka hizmet" anlayışıyla çalıştı. Bu nedenle de, rant elde etmek veya bu kabil kirli ilişkilere girmek gibi bir işi hiçbir zaman olmadı ve bu yönde de en küçük bir iddia bile çıkmadı bugüne kadar kendiyle ilgili olarak. Ve zaten Melikgazi ilçesi halkının da yıllardır üst üste ve hep yüksek oylarla Atom Karıncayı seçmesinin sebebi de, "hak rızası için halka hizmet" anlayışının sonucu olsa gerek..

'Altyapı sorunu kalmadı'
Gecekondulaşmanın olmadığı, kentsel dönüşümün sıkıntısız devam ettiği, altyapı sorunlarının kalmadığı, eğitime ve sağlık hizmetlerine en büyük katkının verildiği, yeşil ve çevreye duyarlı bir yaşam ortamının oluşturulduğu Melikgazi İlçesi'nin atom karıncası aday olduğu sürece hizmet ettiği vatandaşlar tarafından tekrar tekrar seçilecektir...
BİZE ULAŞIN