Yahyalı halısı yeniden canlanıyor

Yahyalı halısı yeniden canlanıyor

Dünyanın en kaliteli halılarının dokunduğu Yahyalı’da unutulmaya yüz tutan halı dokumacılığı yeniden can buluyor

Yahyalı Belediyesi, bir dönem dünyanın en kaliteli doğal kök boyalı halılarının üretildiği Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde halı dokumacılığını yeniden canlandırmak için harekete geçti. İlçenin unutulmaya yüz tutan değeri olan Yahyalı halısını gelecek nesillere aktarmak için çalışmalar başladı.

AMAÇ MİRASI CANLI TUTMAK
Belediye, "Kadınlara Yönelik Temel Ve Mesleki Eğitim Faaliyetlerinin Geliştirilmesi" adlı AB projesi kapsamında halı atölyesi açtı. Atölyede Yahyalılı kadınlar hem dokudukları halılarla ekonomiye katkı sağlıyor, hem de önemli kültürel bir mirası canlı tutmaya çalışıyor.
Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, "Kursumuzun birinci etabında 25 kadın burada hem kurs gördü, hem de halı dokudu. Şimdi ikinci etapta 25 kadın kurs görüyor. Yahyalı halısı bizim çok önemli bir değerimiz. Bu değerimizi unutturmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." dedi.

GELECEK KUŞAKLARA
Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ ise unutulmaya yüz tutmuş bu mirası canlı tutmayı hedeflediklerini söyleyerek, "Yahyalı'ya 7 ay önce geldiğimde, ilk tespitlerimden birisi Yahyalı halısının bir dünya değeri olduğuydu. Ayrıca bu değerin unutulmaya başladığını tespit ettim. Yahyalılı bayanlar 15 -20 yıldır Yahyalı halısı dokumuyorlar. Bu değerin gelecek kuşaklara aktarılması için çabalıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN